Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Polski Alarm Smogowy – lokalne inicjatywy łączą siły

Smog jest problemem w całej Polsce

Polski Alarm Smogowy – lokalne inicjatywy łączą siły

Polski Alarm Smogowy – lokalne inicjatywy łączą siły

W Polsce pojawia się coraz więcej organizacji chcących walczyć z problemami, jakimi są niska emisja, smog, zanieczyszczenia powietrza. Lokalni aktywiści działający na terenie najbardziej skażonych zakątków kraju postanowili połączyć siły i ogłosili „Polski Alarm Smogowy”.

„Polski Alarm Smogowy” to kampania mająca na celu rozpoczęcie dyskusji o tym, czym oddychamy i ile za to płacimy, również zdrowiem. Autorami Kampanii są działacze organizacji Krakowski Alarm Smogowy, Podhalański Alarm Smogowy i Dolnośląski Alarm Smogowy. Smog staje się coraz bardziej widocznym problemem.

- Chcemy zwrócić uwagę na fatalną jakość powietrza w naszym kraju – nie tylko Kraków ma problem ze smogiem. Ponad połowa terytorium Polski boryka się z bardzo wysokimi stężeniami pyłów zawieszonych. Normy dla benzo[a]pirenu – substancji rakotwórczej i mutagennej, która obecna jest również w papierosach, są przekroczone na terenie niemal całej Polski – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. – Naszym celem jest doprowadzenie powietrza do poziomu zgodnego z wymogami prawa. Domagamy się przestrzegania przepisów dotyczących norm jakości powietrza – dodaje.

Problem powietrza złej jakości dotyczy całej Polski, która ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej – normy dla rakotwórczego benzo[a]pirenu są przekraczane w skali kraju okresowo nawet o 500 proc. Stan jakości powietrza pogarsza się zdecydowanie w sezonie grzewczym, kiedy to zaczynamy wrzucać do naszych domowych pieców węgiel niskiej jakości, a czasem nawet śmieci. Niska emisja pochodząca z domowych kominów odpowiada za niemal 90 proc. zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju.

Autorzy kampanii „Polski Alarm Smogowy” uważają, że aby poprawić jakość powietrza nad Polską potrzeba kilku istotnych decyzji na poziomie centralnym, m.in. wprowadzenia norm jakości węgla. Rocznie w Polsce sprzedaje się około miliona ton mułu węglowego do gospodarstw domowych. Muł węglowy to odpad górniczy, którego nie chce kupować duża energetyka. Ale to właśnie ten odpad bardzo często jest spalany w naszych piecach.

Ponadto według lokalnych działaczy niezbędne jest prowadzenie wymagań emisyjnych dla nowych kotłów na węgiel i drewno, przekazanie gminom mających problemy z zanieczyszczeniami powietrza możliwości określania norm emisyjnych, które będą musiały spełniać wszystkie kotły w danej gminie oraz umożliwienie gminom ograniczania ruchu samochodowego w mieście.

- Nie domagamy się jednak ogólnokrajowego zakazu palenia węglem. Takie zakazy powinny być wydawane przez samorządy i związane z konkretnymi rejonami – zaznacza Andrzej Guła.

Na stronie internetowej kampanii www.polskialarmsmogowy.pl można podpisać apel do Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Premier Ewy Kopacz i Marszałka Radosława Sikorskiego, który ma na celu wprowadzenie decyzji ułatwiających walkę z zanieczyszczeniami powietrza.

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

źródło: Milosz Koziol/YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

Kary za zanieczyszczone powietrze, fot. sxc.hu

Polsce grożą kary za zanieczyszczone powietrze

31 marca 2015 12:40

Komisja Europejska wezwała 26 lutego 2015 roku Polskę do przestrzegania przepisów unijnych zobowiązujących państwa członkowskie do poprawy jakości powietrza. Komisja dała Polsce dwa miesiące od daty komunikatu na udzielenie odpowiedzi. Jeżeli w ciągu wyznaczonego okresu państwo członkowskie nie podejmie działań, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
stop niskiej emisji fot. sxc.hu

Kongres: STOP NISKIEJ EMISJI

10 marca 2015 20:42

24 marca w Warszawie odbędzie się Ogólnopolski Kongres „Stop niskiej emisji”, który jest organizowany w ramach projektu „Przyjazne Miasta na Start – Stop zmianom klimatu”

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.