Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Oszczędniej tu i teraz

Jak oszczędzać prąd i wodę?

Oszczędniej tu i teraz

Oszczędniej tu i teraz

Im mniej energii zużyjemy na podgrzanie wody czy ogrzewanie, tym więcej pieniędzy uda nam się zaoszczędzić na rachunkach. Bonusem dla środowiska będzie mniejsza emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Energooszczędność to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne.

Telewizor, drukarka czy wieża audio nawet w stanie czuwania pobierają prąd. Przyjmując, że mamy ok. 10 urządzeń i każde z nich, kiedy nie są używane, będziemy odłączać całkowicie od prądu, zamiast zostawiać w trybie stand-by, możemy zaoszczędzić w ciągu roku nawet 300 zł. Energooszczędność to bardzo pozytywny trend, dzięki któremu nie tylko oszczędzamy, ale i dbamy o środowisko.

Zachęcamy również do wymiany tradycyjnych żarówek na oświetlenie energooszczędne. Przede wszystkim dlatego, że znacznie dłużej działają (niektóre nawet przez wiele lat). Do tego, używając 20-watowej żarówki energooszczędnej zamiast tradycyjnej 100-watowej, zaoszczędzimy 40 zł rocznie na rachunku za prąd.

Energooszczędność – małe zmiany, duży efekt

Lodówkę i zamrażarkę najkorzystniej ustawić jak najdalej od kuchenki, kaloryfera oraz innych źródeł ciepła, a będą zużywały znacznie mniej prądu.

Pamiętajmy również o sprawdzonych poradach:

  • nigdy nie wkładajmy ciepłego jedzenia do lodówki czy zamrażarki
  • dbajmy o stan uszczelek i czyśćmy regularnie sprzęty. Już pięciomilimetrowa warstwa lodu, który osadza się z biegiem czasu we wnętrzu zamrażarki, może zwiększyć jej zużycie energii aż o 20 proc.!

Warto również regularnie oczyszczać piekarnik, garnki, płyty grzejne, kuchenki i dno czajnika. Przypalony tłuszcz czy kamienny osad z wody znacznie utrudniają przepływ ciepła w tych domowych urządzeniach.

Wybór nowego sprzętu AGD – ważna jest energooszczędność

Jeśli zamierzamy kupić nowy sprzęt, wybierzmy urządzenie klasy A++, bo może ono zużywać nawet o 40 proc. mniej energii niż sprzęt klasy A.

Kupując lodówkę, zwróćmy uwagę, by miała ona funkcję automatycznego rozmrażania, z systemem no frost, który eliminuje szron oraz lód osadzający się na ściankach zamrażarki.

Kuchenne rewolucje

Jeśli mamy w domu płytę elektryczną oraz piekarnik, wyłączajmy je kilka minut przed zakończeniem przygotowywania potraw:

  • piekarnik – 10 minut,
  • płytę – 5 minut.

Nasze potrawy z pewnością zostaną dopieczone lub dogotowane, ale prąd nie będzie już pobierany do zasilania grzałek. Tego typu urządzenia zwykle długo po wyłączeniu utrzymują wysoką temperaturę i wolno stygną.

Na elektrycznej lub indukcyjnej płycie kuchennej gotujmy w garnkach o grubym dnie i właściwej średnicy – ok. 0,5 cm większej od średnicy pola grzejnego. Podgrzewając jedzenie, zawsze używajmy pokrywki – zaoszczędzimy i czas, i pieniądze.

Zużycie wody

Używajmy jej naprawdę tylko tyle, ile nam potrzeba, zwłaszcza że to najczęściej ona czyści nam portfele. Zakręcajmy krany, wieczorem bierzmy szybki prysznic i gotujmy tyle wody, np. na herbatę, ile zamierzamy wypić.

Jeśli nasza pralka lub zmywarka mają tryb „eko” lub oszczędności wody, korzystajmy z nich. Choć czasami trwa to nawet godzinę dłużej, to pociąga za sobą oszczędności, które choć małe, sumują się. Włączajmy pralkę, kiedy jest pełna (chyba że posiada funkcję dobierania ilości wody do ilości prania), podobnie postępujmy ze zmywarką.

 fot. henry azui/freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

849506_94458161

Eko-zwyczaje sposobem na oszczędzanie energii

27 października 2014 19:08

Wstępując na ścieżkę świadomego i ekologicznego życia, warto zacząć od zmian w najbliższym otoczeniu. Nie muszą to być żadne rewolucje, wystarczą drobne zmiany, dzięki którym przestawimy nasze domy i mieszkania na zielone tory. Przyjrzyjmy się zatem funkcjonowaniu gospodarstw domowych pod kątem minimalizacji zużycia prądu i zapotrzebowania na energię.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.