Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Ogrzewanie – jakie wybrać, by było zdrowo i ekologicznie?

Ekologiczne ogrzewanie

Ogrzewanie – jakie wybrać, by było zdrowo i ekologicznie?

Ogrzewanie - jakie wybrać, by było zdrowo i ekologicznie?

Powoli, ale nieuchronnie zbliża się zima, czyli okres, w którym każdy chce mieć w domu jak najcieplej. Jak to zrobić, że było i zdrowo, i ekologicznie? Sposobów jest kilka. Wprawdzie wcielenie ich w życie wiąże się z kosztami, lecz nie będzie to tylko wydatek na remont. Dobre ogrzewanie to przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie

Mamy nadzieję, że budowane w przyszłości budynki będą domami oszczędzającymi energię cieplną i elektryczną. Już dziś jednak możemy wiele zrobić, by niska emisja była ograniczona, a zanieczyszczenia powietrza zmniejszone. Zmiana może być kosztowna, ale dobre ogrzewanie i właściwa temperatura w domu sprawią, że poprawi się nasze samopoczucie i zdrowie. Ogrzewanie węglowe nie jest jedyną możliwością, alternatyw jest już bardzo wiele i każdy może wybrać coś dla siebie.

Ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie, które jest wykorzystywane coraz częściej zarówno w nowym budownictwie, jak i modernizacji starszych domów. Jest to dobry pomysł zwłaszcza w wypadku domów dobrze ocieplonych – wtedy jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne.

Oszczędny piec akumulacyjny

Jeśli rozważamy ogrzewanie elektryczne, możemy zainwestować w piec akumulacyjny, a więc taki, który pobiera energię elektryczną, kiedy jest ona najtańsza (w nocy), a następnie stopniowo w ciągu doby oddaje ciepło. Piec akumulacyjny długo się nagrzewa, dlatego po powrocie do nienagrzanego domu może minąć trochę czasu, zanim odczujemy ciepło. Ceny pieców akumulacyjnych zaczynają się od tysiąca złotych.

Ogrzewanie podłogowe

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się instalacja ogrzewania podłogowego. Zwolennicy takiego rozwiązania jednym tchem wymieniają jego zalety: brak widocznych instalacji grzewczych, komfort użytkowania (pionowy rozkład temperatury jest przyjemny, bo bardziej odczuwalny), mniejsze straty ciepła i niższe koszty eksploatacji. Minusami ogrzewania podłogowego są: konieczność wymiany podłogi przy instalacji oraz pewne ograniczenia przy wyborze materiałów na przykrycie podłogi (nie należy np. kłaść grubych wykładzin i dywanów). Koszt 1 m kw. ogrzewania podłogowego waha się od 100 do 300 zł.

Promienniki

O promiennikach mówi się, że sprzyjają zdrowiu, są ekologiczne i dają spore oszczędności. Elektryczne promienniki podczerwieni przetwarzają energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Panele takie mogą być ozdobą mieszkania i przybrać formę… obrazów. Na płaskiej powierzchni promiennikach można bowiem umieścić grafikę czy zdjęcie. Ceny paneli o mocy 500 W kształtują się w granicach 600-1000 zł.

Grzejniki konwektorowe

Są to grzejniki elektryczne wykorzystujące mechanizm unoszenia się ciepłego powietrza. Takie ogrzewanie ma kilka istotnych zalet: niski koszt zakupu i instalacji, łatwość obsługi, regulacja mocy. Grzejniki konwektorowe mogą funkcjonować zarówno jako samodzielny system grzewczy, jak i pomocniczy np. z ogrzewaniem podłogowym. Ceny grzejników konwektorowych zaczynają się od 200 zł.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną i zamieniają ją na energię cieplną. Nośnikiem ciepła może być ciecz lub gaz. To rozwiązanie łączy aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Kolektory słoneczne są wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania czy chłodzenia budynków. Dzięki wsparciu finansowego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozwiązanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Koszt to kilka-kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od mocy.

Pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie przekształcające naturalne źródła ciepła (gruntu, wody lub powietrza) w ciepło służące do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej, a nawet chłodzenia. Pompy ciepła potrzebują energii elektrycznej, aby działać. Podobnie jak w przypadku kolektorów słonecznych na zakup i instalację pomp ciepła można uzyskać dofinansowanie z NFOŚiGW. Średni koszt to ok. 20 tys. zł.

 

 fot. freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Komentarze

 • hektor -

  Wspomniałbym jeszcze o kotłach zgazowujących. Dużo bardziej wydajne i ekologiczne od klasycznych kotłów na drewno, a przy tym znacznie taniejące. No i nie wymagają tak intensywnej obsługi jak stare kotły na to paliwo.

 • Ricky -

  Podobna jest tendencja w „działce” gazowej, gdzie rośnie popularność kotłów kondensacyjnych. Też tańsze w utrzymaniu i eksploatacji, a bezobsługowości nawet nie ma co porównywać, bo np. junkersa możesz sobie obsługiwać aplikacją przez telefon, tak aby Ci się nagrzało akurat jak za dwie godziny będziesz w domu.

 • lemon -

  Dlaczego nie ma wzmianki o piecu na biomasę np. pellet?
  Mam taki piec i naprawde mogę go polecić. Zastosowanie peletu nie jest uciążliwe dla środowiska. Z kominu nie wydobywa się żaden dym w czasie spalania a co najważniejsze CO2 powstające w procesie spalania pelletu = CO2 pochłoniętemu w czasie wzrostu drzewa z jakiego pellet został zrobiony. Popiół ze spalania pelletu można zastosować w ogrodzie jako np. nawóz. Powstaje tyko 1% popiołu ze spalania pelletu – kolejna niewątpliwa zaleta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

4765506925_5582d0ff26_z

Własne źródła ciepła

14 listopada 2014 08:57

Coraz powszechniejsze staje się na świecie produkowanie ekologicznej energii we własnym zakresie. W Polsce będzie to możliwe dzięki programowi dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Prosument”, który dofinansowuje zakup i montaż takich instalacji jak np. kolektory słoneczne.
12302287493_574da69019_z

Jeszcze cieplej we własnym domu

12 listopada 2014 20:10

Tak jak ubraniami chronimy nasze ciało przed zmianami pogody, tak chronimy od zewnątrz nasze domy, aby nie uciekało z nich cenne ciepło. Dzięki termomodernizacji możemy mieszkać zdrowo, ekologicznie i nie przepłacać za energię.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.