Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Niska emisja z węgla – czyli w Krakowie po staremu

Krakowianie walczą ze smogiem

Niska emisja z węgla – czyli w Krakowie po staremu

Niska emisja z węgla – czyli w Krakowie po staremu

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że krakowska uchwała zakazująca palenia węglem w piecach nie może wejść w życie. Wielu krakowian znów zaczęło mocno wątpić w możliwość poprawy jakości powietrza w mieście. Nie wszystko jednak stracone.

Mieszkańcy Krakowa są szczególnie narażeni na smog i niską emisją – oddychają oni zanieczyszczonym powietrzem średnio 150 dni w roku – przez tyle dni stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu stolicy Małopolski jest wyższe, niż pozwalają na to europejskie normy. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niska emisja spowodowana m.in. zanieczyszczeniami powstałymi poprzez ogrzewanie swoich domów złej jakości węglem.

Problemowi starały się zaradzić władze Krakowa i województwa małopolskiego, wprowadzając zakaz ogrzewania mieszkań i domów paliwami stałymi. Specjalna uchwała sejmiku wojewódzkiego z 25 listopada 2013 roku do celów grzewczych dopuszczała jedynie gaz ziemny i olej opałowy oraz napędowy, co miało zmniejszyć problem, jakim się stała niska emisja z węgla.

Uchwała sejmiku została jednak zakwestionowana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. W opinii sądu za mocno ingerowała ona w prawa i wolności obywatelskie, a do tego zakaz palenia węglem nie dotyczył wszystkich podmiotów (nie objął większych zakładów przemysłowych), co według sądu było niezgodne z konstytucyjną gwarancją równości wobec prawa.

Wyrok WSA został zaskarżony przez organizacje ekologiczne do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który to 25 września uznał, że uchwała jest niezgodna z prawem. Podstawą decyzji WSA był art. 96 Prawa ochrony środowiska, dotyczącym uprawnień do wydawania tego typu uchwał przez sejmiki województwa. W interpretacji NSA sejmiki wojewódzkie nie mają takich uprawnień.

Mieszkańcy Krakowa walczący z problemem zanieczyszczeń powietrza w mieście mogą czuć się zawiedzeni, jednak nie wszystko stracone. Niedawno Sejm przyjął tzw. ustawę antysmogową, czyli nowelizację Prawa ochrony środowiska, zgodnie z którą sejmiki wojewódzkie będą mogły w uchwałach określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania, określać parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania oraz wprowadzać specjalne rozwiązania techniczne, mające przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, np. instalację specjalnych filtrów w piecach. Ustawa ta została już podpisana przez prezydenta.

Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, ale w innych miejscach problem, jakim jest niska emisja z węgla również występuje. Głośna sprawa krakowskiej uchwały zakazującej palenia węglem w piecach, pokazała, jak poważny to problem i że coraz więcej osób zdaje sobie z niego sprawę.

Na świecie są miejsca, gdzie podobne rozwiązania sprawdzają się od dawna. Przykładem może być Londyn, gdzie od kilkudziesięciu lat funkcjonuje zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania w prywatnych domach. Być może dzięki nowelizacji Prawa ochrony środowiska do Londynu dołączą wkrótce i polskie miasta.

 

fot. Derrick Tyson/CC BY 2.0

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

Niska emisja z węgla, czyli w Krakowie po staremu

4 stycznia 2016 16:52

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że krakowska uchwała zakazująca palenia węglem w piecach nie może wejść w życie. Wielu krakowian znów zaczęło mocno wątpić w możliwość poprawy jakości powietrza w mieście. Nie wszystko jednak stracone. Mieszkańcy Krakowa są szczególnie narażeni na smog i niską emisją – oddychają oni zanieczyszczonym powietrzem średnio 150 dni w roku – przez
3833512784_4dc8b901f7_z

Sądowa walka z niską emisją

2 listopada 2014 19:38

Władze Krakowa i województwa małopolskiego walczą w sądzie o prawo do czystszego powietrza. Na szali temidy jest prawo własności z jednej strony oraz zdrowie i życie krakowian z drugiej.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.