Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Niska emisja – Twój wróg

Czym jest niska emisja

Niska emisja – Twój wróg

Niska emisja – Twój wróg

Otacza nas codziennie, w każdym miejscu Polski, choć jej nie widzimy. Jej ulubione miesiące to okres od września do kwietnia. Bezwietrzna, ładna pogoda to jej żywioł. Kto to taki? Niska emisja. Poznajcie głównego winowajcę zanieczyszczenia powietrza…

Dokuczają Wam kaszel, katar, ból gardła czy bezsenność? Nieobce Wam częste infekcje dróg oddechowych? Miewacie duszności i bóle w klatce piersiowej? To nie objawy grypy czy choroby serca. Prawdopodobnie odczuwacie właśnie efekty oddychania oparami niskiej emisji. Ale czym właściwie jest niska emisja?

- Niska emisja to emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z domowych palenisk i pieców grzewczych oraz lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie odbywa się w wysoce nieefektywny sposób – tłumaczy Piotr Begier z Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). – Ten problem występuje zarówno w dużych, jak i małych miastach, a nawet miejscowościach uzdrowiskowych, gdzie dominuje ogrzewanie węglem. Palimy węglem przeważnie niskiej jakości i „przy okazji” dorzucamy do ognia rozmaite odpady domowe, które bardzo często przy spalaniu zamieniają się w toksyczne gazy.

Niska emisja szkodliwa bardziej, niż myślisz

Opary pochodzące z niskiej emisji są bardziej toksyczne niż te z dużych fabryk. Niska emisja jest zagrożeniem nawet w najbardziej sielskich i zielonych zakątkach kraju. Jeśli czujesz w powietrzu nieprzyjemny zapach, bardzo prawdopodobne jest, że któryś z sąsiadów robi właśnie porządki i pali śmieci, których nie chciało mu się posegregować. Na przykład stare gazety czy plastikowe butelki – wydają się niegroźne, ale ich spalanie produkuje szkodliwe opary, które są niezwykle groźne dla zdrowia. Skutki ich negatywnego działania możemy odczuć nawet po kilku latach.

Niestety, niska emisja jest trudna do wyeliminowania , ponieważ przyczynia się do nie wiele pojedynczych gospodarstw domowych i rolniczych. Sami jesteśmy jej winni, gdy pozwalamy na sezonowe palnie traw i liści, palenie czym podanie w domowych piecach. Większość takich działań oceniamy jako nieistotne, małe grzeszki i szybko je sobie i innym wybaczamy.

Samochód też szkodzi

Jak podkreśla dr n. med. Anna Wójtowicz, która przez ponad 20 lat pracowała w Klinice Pulmonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, zanieczyszczenie powietrza jest też spowodowane nasileniem ruchu samochodowego, a najbardziej szkodliwe są wyziewy z silników diesla. – Istnieje nawet pojęcie „diesel astma”, określające tak częste występowanie astmy u mieszkańców wielkich miast – mówi dr Wójtowicz.

Szlachetne zdrowie…

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza nie pozostaje bez wpływu na zdrowie, choć w większości przypadków nie zdajemy sobie nawet sprawy, że przyczyną naszego złego samopoczucia jest ten niewidzialny wróg. Tymczasem odnotowuje się coraz więcej przypadków alergii, astmy oskrzelowej, duszności. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez dłuższy czas zwiększa też ryzyko zachorowań na nowotwór, Parkinsona czy Alzheimera! Szkodliwe opary są bowiem niczym kropla, która drąży skałę i dokonanie przez nią zniszczenia są z roku na rok bardziej widoczne w naszych organizmach.

 

 zdjęcie: freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Komentarze

  • jojo -

    Z roku na rok zużycie węgla w gospodarstwach domowych spada w/g roczników statystycznych a tu się mówi o rosnącym zagrożeniu spowodowanym „niską emisją” jako głównego winowajce zanieczyszczenia powietrza. Z badań prowadzonych w Warszawie przy głównych ulicach wynika że zanieczyszczenie powietrza jest skorelowane prawie w 100% z natężeniem ruchu drogowego nawet w okresie grzewczym. Dowodzi to, że głównym winowajcą za zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialny lawinowo narastający ruch samochodowy a nie z roku na rok coraz bardziej zastępowane innymi źródłami energii kotłownie na paliwa stałe.

    1. Redakcja Autor wpisu-

      Przede wszystkim, spaliny samochodowe to rónież niska emisja. W dużych miastach największym problemem jest niska emisja związana z ruchem samochodowym, ale w mniejszych – paleniem węgla niskiej jakości i śmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

4174436025_86d2d9291a_z

Niska emisja, wysoki poziom zagrożenia

27 października 2014 18:52

Niska emisja, czyli… niewielka i niegroźna? Niestety, choć nazwa brzmi całkiem niewinnie, niska emisja jest poważnym problemem polskich miast i dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Co więcej, jest ona powodowana przez często nieświadomych problemu ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodzą sobie i innym. Na szczęście problem ten jest dostrzegany coraz
349912280_7bb3d24ab1_z

Smog, czyli do czego prowadzi niska emisja

27 października 2014 19:19

Smog – to słowo jest znane zapewne każdemu z nas. Nie każdy jednak wie, że konsekwencją tego zjawiska jest nie tylko „brudna” mgła i osłabiona widoczność, ale także – a raczej przede wszystkim – szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.