Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Niska emisja truje dzieci

Niska emisja jest szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych

Niska emisja truje dzieci

Niska emisja truje dzieci

Niska emisja, szczególnie uciążliwa i niebezpieczna w okresie zimowym, jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, szczególnie dla najmłodszych. Konsekwencje wdychania zanieczyszczeń zawartych w smogu, widocznym przejawie niskiej emisji, mogą ujawniać się przez całe życie.

Widzisz w okolicy brudną mgłę, do tego o niezbyt przyjemnym zapachu? To smog, który najlepiej obrazuje stan powietrza i jego wypływ na zdrowie. Niska emisja to zanieczyszczenia wydobywające się ze źródeł na wysokości poniżej 40 m., a więc przede wszystkim zanieczyszczenia związane z działalnością człowieka, czyli paleniem w piecach węglem niskiej jakości, śmieciami, a także zanieczyszczenia pochodzące z transportu, lokalnych kotłowni czy działkowych palenisk. Choć niektórym może się wydawać, że prawdziwym zagrożeniem jest tzw. wysoka emisja, a więc zanieczyszczenia płynące z ogromnych kominów dużych elektrowni czy fabryk, prawda jest taka, że dla zdrowia człowieka bardziej niebezpieczna jest właśnie niska emisja. Dzieje się tak dlatego, że wysokie przemysłowe kominy są wyposażone w filtry, a do tego emisja taka odbywa się dalej/wyżej od nas. Zanieczyszczenia pochodzące z niskiej emisji (zawierające m.in. drobinki węgla, siarczany, azotany, chlorki, dioksyny i furany) gromadzą się przy ziemi, przy bezwietrznej pogodzie kumulują się, negatywnie wpływając na zdrowie nasze i dzieci.

Jak wynika z danych pochodzących ze Światowej Organizacji Zdrowia, co ósma osoba na świecie umiera wskutek narażenia na zanieczyszczenia powietrza, a w Polsce ze złej jakości powietrzem związanych jest rocznie ok. 40 tys. zgonów, o czym w swojej analizie z 2013 roku informowała Komisja Europejska. Wszyscy ponosimy konsekwencje wdychania zanieczyszczonego powietrza, problemu, jakim jest niska emisja i smog. Ale na szkodliwe substancje zawarte w smogu szczególnie narażone są dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, i kobiety w ciąży.

Niska emisja i pochodzący z niej smog negatywnie wpływają na dzieci już na etapie życia płodowego. O badaniach potwierdzających tę tezę mówił – podczas organizowanej w grudniu 2014 roku konferencji HEAL – prof. dr hab. med. Wiesław A. Jędrychowski z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej CM UJ Wydziału Lekarski ego PAU w Krakowie. Kobiety, które w ciąży są narażone na wdychanie niebezpiecznych substancji, rodzą dzieci o mniejszej wadze, mniejszej długości ciała i mniejszym obwodzie głowy. Dzieci te w późniejszym życiu są narażone na wzrost częstości objawów ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych oraz zwiększoną podatność na ostre infekcje układu oddechowego. Cierpią również na zmniejszoną sprawność wentylacyjną płuc i słabiej rozwijają swoje zdolności poznawcze, takie jak umiejętności postrzegania, zapamiętywania i przetwarzania informacji dochodzących z otoczenia.

Ponadto, jak wykazały przeprowadzone w 2009 roku badania amerykańskich naukowców, ciężarne kobiety wdychające zanieczyszczone powietrze, rodzą dzieci o mniejszym ilorazie inteligencji. Badanie, którego autorką była dr Frederica Perera z Columbia Center for Children’s Environmental Health, zostało przeprowadzone na 249 dzieci urodzonych w Nowym Jorku. Ich matki podczas ciąży dostały specjalne mierniki czystości powietrza. Po pięciu latach od urodzenia dzieci zostały poddane testom mierzącym ich inteligencję. Następnie wyniki porównano z warunkami, w jakich żyły dzieci, a więc poziomem zanieczyszczeń powietrza, w tym kontakt ze smogiem i dymem papierosowym. Wyniki wyraźnie wskazały, ze dzieci, których matki w okresie ciąży przebywały w bardziej zanieczyszczonych miejscach, osiągały od czterech do pięciu punktów w testach mniej niż inne dzieci. Trudno bardziej dobitne argumenty pokazujące, jak groźna może być niska emisja.

Interdyscyplinarna grupa naukowców z Uniwersytetu Śląskiego, która przez trzy lata badała zmiany stężenia i składu pyłów atmosferycznych w zależności od warunków meteorologicznych, ustaliła, że od 70 do 85 proc. dzieci badanych pod kątem wpływu zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy ma niekorzystne objawy i dolegliwości. Naukowcy pod kierownictwem dr. Mieczysława Leśnioka z Katedry Klimatologii UŚ próbowali zdiagnozować krótkookresowe bezpośrednie oddziaływanie zanieczyszczeń na zdrowie człowieka na przykładzie grupy ok. 250 dzieci szkolnych z Sosnowca. Typowymi objawami związanymi ze smogiem, a więc zjawiskiem, do którego prowadzi niska emisja, okazały się: kaszel dzienny i nocny, duszność astmatyczna, świąd nosa i spojówek, świszczący oddech czy wyciek z nosa.

Te alarmujące wyniki badań na szczęście nie są bagatelizowane. Władze państwowe i samorządowe rozpoczęły niełatwą walkę z zatruwaniem powietrza i zagrożeniem, jakim jest niska emisja. Mieszkańcy Krakowa na przykład muszą być przygotowani na wizytę Straży Miejskiej, która pobierze próbki popiołu z pieca i przeanalizuje, czy nie są tam spalane śmieci. Za taki proceder grożą wysokie mandaty. Takie działania mogą spotykać się ze sprzeciwem wielu ludzi, ale trzeba pamiętać, że chodzi zdrowie. Niska emisja to problem, którego nie należy bagatelizować. Wiedzą o tym lekarze i specjaliści ochrony zdrowia, którzy podpisali się pod wspólnym stanowiskiem w sprawie poprawy jakości zdrowia publicznego poprzez redukcję zanieczyszczeń powietrza w Polsce, apelując o zintegrowane działanie rządu, jednostek samorządowych, przedsiębiorstw i obywateli mające na celu poprawę jakości powietrza w Polsce i zmniejszenie negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Polska jest krajem o wyjątkowo złej jakości powietrzu – prawie 86 proc. ludności miejskiej w Polsce jest narażone na stężenia pyłu powyżej poziomów dopuszczalnych w Unii Europejskiej. Dlatego według ekspertów konieczne jest opracowanie odpowiedniej długofalowej strategii mającej na celu zmniejszenie wpływu zanieczyszczeń na zdrowie dzieci i dorosłych. To oraz edukacja i zwiększanie świadomości społecznej na temat takich zagadnień jak niska emisja, może przynieść sukces w walce o zdrowie.

 

fot. Milan6/freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

3-men-jogging-1440759

Jakość powietrza a zdrowie

12 sierpnia 2015 11:00

Budzik, pobudka, szybki prysznic i pora na poranny jogging lub spacer z psem. Pogoda jest słoneczna, temperatura przyjemna, ale jakoś ciężko głębiej odetchnąć, a w powietrzu widać jakby kurz zasłaniający słońce. Doświadczyliście kiedyś takiej sytuacji? To nic miłego i zamiast się relaksować i poprawiać kondycję możemy sobie zaszkodzić. Na szczęście można już sprawdzić, czy jakość
352250460_ee2f9e5565_b

Wpływ otoczenia na zdrowie

24 września 2015 12:11

Dlaczego dzieci są bardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza i jak dorastanie w zanieczyszczonym środowisku może odbić się na dorosłym życiu – zapytaliśmy dr. med. Piotra Dąbrowieckiego, specjalistę chorób wewnętrznych i alergologii, który pełni funkcję przewodniczącego Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.