Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Niska emisja to również transport samochodowy

Spaliny a zanieczyszczenia powietrza

Niska emisja to również transport samochodowy

Niska emisja to również transport samochodowy

Niemiecki koncern samochodowy manipulował pomiarami w testach mających mierzyć ilość szkodliwych substancji emitowanych przez silniki samochodowe w trakcie pracy.

Spaliny samochodowe trują, to wszyscy wiemy. Wierzymy natomiast, że przynajmniej poziom tych zanieczyszczeń pochodzących z rur wydechowych naszych wygodnych aut jest pod kontrolą i nie przekracza pewnych norm. Najnowsza głośna afera z samochodami jednej ze znanych marek pokazuje, że tak nie jest. Niska emisja pochodząca ze spalin samochodowych jest większa, niż nam się wydaje…

Całym światem zatrzęsła informacja, że jeden z czołowych koncernów fałszował wyniki pomiarów emisji z układu wydechowego. Afera, jak szybko media nazwały tę sprawę, została nagłośniona przez „New York Times”. Gazeta opublikowała artykuł zawierający zebrane przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) dowody na oszustwo, jakiego dopuszczał się znany producent. Otóż ten sławny niemiecki koncern samochodowy manipulował pomiarami w testach mających mierzyć ilość szkodliwych substancji emitowanych przez silniki samochodowe w trakcie pracy. Było to możliwe dzięki zainstalowaniu specjalnego oprogramowania pozwalającego na manipulacje tymi wynikami.

Oprogramowanie to, dzięki danym dotyczącym pracy silnika (jego szybkość, liczba obrotów, ruchów kierownicy), było w stanie odróżnić pracę w normalnych warunkach jazdy na ulicy od sytuacji, w której przeprowadzane były badania emisji spalin. Krótko mówiąc: oprogramowanie wiedziało, czy samochód jest normalnie użytkowany przez kierowcę, czy jest badany w warunkach laboratoryjnych. Dzięki temu podczas pomiaru przez EPA silnik pracował w trybie oszczędnym, co pozwalało na spełnienie norm emisji spalin. Natomiast w normalnych warunkach drogowych tryb oszczędny był wyłączany, co z kolei sprawiało, że samochód uzyskiwał lepsze osiągi, ale jednocześnie emitował dużo więcej zanieczyszczeń, przekraczając nawet 40-krotnie limity emisji!

Niska emisja pochodząca ze spalin samochodowych to poważny problem, zwłaszcza w dużych miastach. Polacy kupują coraz więcej aut osobowych. Jak wynika z danych Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów pod względem liczby samochodów na tysiąc mieszkańców Polska (599 samochodów na tysiąc mieszkańców) przegoniła już Niemcy (568) czy Wielką Brytanię (578). Przy czym, co ważne, w Polsce rejestruje się w większości auta używane, a więc starsze i często bardziej zanieczyszczające powietrze.

POLECAMY TAKŻE:
>> Aktywne życie w mieście
>> Jak podróżować ekologicznie?

Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od samochodów, a w codziennym pośpiechu i potrzebie wygody zapominamy o tym, co naprawdę powinno być dla nas ważne – zdrowiu. Niska emisja, której źródłem oprócz transportu są także zanieczyszczenia z domowych kominów, palenisk i lokalnych kotłowni, ma bardzo destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Może ona powodować podrażnienia oczu, gardła czy też choroby układu oddechowego, układu krążenia i nowotwory. Na jej negatywny wpływ szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży.

Afera sławnego koncernu samochodowego pokazuje, jak łatwo ulegamy iluzji, że otoczenie, w którym żyjemy, podlega ścisłej kontroli i możemy spać spokojnie. Znany na całym świecie producent oszukiwał swoich klientów, narażając wszystkich na wdychanie większej ilości zanieczyszczeń powietrza. Szokujące tym bardziej, że Niemcy znani są ze swojego proekologicznego podejścia do życia i wprowadzania zielonych innowacji do gospodarki.
Możemy sobie tłumaczyć, że wszyscy jesteśmy ofiarami tego typu oszustw, ale lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i wybrać sposób życia przyjazny dla środowiska. Zostawmy samochody w garażu i przesiądźmy się na rower lub do komunikacji miejskiej. Im więcej nas będzie, tym bardziej ograniczymy niską emisję pochodzącą ze spalin samochodowych.

fot. Pixabay.com/CC0
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

Palenie śmieci

Niska emisja – Twój wróg

2 września 2014 17:58

Otacza nas codziennie, w każdym miejscu Polski, choć jej nie widzimy. Jej ulubione miesiące to okres od września do kwietnia. Bezwietrzna, ładna pogoda to jej żywioł. Kto to taki? Niska emisja. Poznajcie głównego winowajcę zanieczyszczenia powietrza…
1289757_19050006

Ekostrefy, czyli zakaz wjazdu w imię czystego powietrza

28 czerwca 2015 20:58

Czy w imię walki o zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza jesteśmy gotowi na wyrzeczenia? Większość z nas zapewne odpowie, że tak. Gorzej, gdy przyjdzie nam te zapewnienia zrealizować… Przykładem może być planowane wprowadzenie w polskich miastach ekostref. Nie wszystkim ten pomysł się podoba.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.