Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Niska emisja i smog – czyli powietrze nie zawsze zdrowe

Zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie

Niska emisja i smog – czyli powietrze nie zawsze zdrowe

Niska emisja i smog – czyli powietrze nie zawsze zdrowe

Smog – to słowo jest znane zapewne każdemu z nas. Nie każdy jednak wie, że konsekwencją tego zjawiska jest nie tylko „brudna” mgła i osłabiona widoczność, ale także – a raczej przede wszystkim – szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.

Smog nieodłącznie wiąże się z niską emisją, czyli emisją pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z domowych palenisk i pieców grzewczych, a także lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie odbywa się w wysoce nieefektywny sposób, to problem. Niska emisja powoduje powstawanie smogu. Sprzyjają temu warunki atmosferyczne: duża wilgotność powietrza i brak wiatru.

Smog to zmora wielu miast w Polsce i na świecie. Wyróżnia się dwa rodzaje smogu: typu londyńskiego i typu Los Angeles. Ten pierwszy, kwaśny, zdarza się zimą, przy ujemnych temperaturach. W jego skład wchodzą: dwutlenek siarki, dwutlenek węgla i pyły. Smog tego typu może powodować u ludzi duszności, zaburzenie pracy układu krążenia czy podrażnienie skóry. Smog typu Los Angeles, fotochemiczny, może występować w okresie od lipca do października, powodując ograniczenie widoczności nawet do ponad kilometra! W jego składzie wyróżnia się m.in.: tlenek węgla, tlenki azotu i pyły przemysłowe.

O tym, jak niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia jest smog, niech świadczy katastrofa, do jakiej doszło w Londynie w połowie ubiegłego stulecia. W przeciągu zaledwie kilku dni (5-9 grudnia 1952 roku) smog – powstały z pochodzących z domowych i fabrycznych kominów gazów oraz spalin samochodowych – doprowadził do śmierci ok. 4 tys. mieszkańców Londynu, m.in. z powodu niewydolności płuc. Powstanie smogu było spowodowane wzmożonym spalaniem węgla o niskiej jakości.

Na hasło „smog”, wielu z nas od razu przypomina sobie zdjęcia z zawieszoną nisko brudnawą mgłą w dużych miastach. Faktycznie, smog bardzo ogranicza widoczność, jednak groźniejsze są dla nas jego konsekwencje zdrowotne. Smog jest szkodliwy dla ludzi, zwierząt, całego środowiska. Powoduje różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, jak niewydolność płuc, astma, choroby oskrzeli, krzywica – ponieważ smog powoduje zmniejszoną produkcję witaminy D, której niedobór prowadzi do zmian w układzie kostnym, wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe, podrażnienia oczu, a nawet rak płuc. Na szkodliwe działanie smogu narażone są przede wszystkim dzieci, osoby starcze oraz dotknięte powikłaniami sercowymi czy alergiami. Niestety ludzki organizm nie ma lekko w nierównej walce ze smogiem.

Smog w Moskwie, fot. zub4ik

Smog w Moskwie, fot. zub4ik

Ze smogiem od dawna walczą Chińczycy, których na ulicach można często spotkać w lekarskich maseczkach na twarzy, mających ochronić ich przed szkodliwością wdychanego powietrza. Takie praktyki coraz częściej spotyka się także w Moskwie, a nawet w Czechach.

Ale czy można walczyć ze smogiem? By zmniejszać zanieczyszczenia powietrza należy dążyć do zmniejszenie zużycia konwencjonalnych paliw i rozwijać nowoczesne, zielone technologie, takie odnawialne źródła energii i samochody elektryczne. Drobne zmiany w codziennych nawykach, poruszanie się ekologicznymi środkami transportu, dbanie o efektywność energetyczną, wyjdą nam wszystkim na dobre.

 

fot. Nicolò Lazzati

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

349912280_7bb3d24ab1_z

Smog, czyli do czego prowadzi niska emisja

27 października 2014 19:19

Smog – to słowo jest znane zapewne każdemu z nas. Nie każdy jednak wie, że konsekwencją tego zjawiska jest nie tylko „brudna” mgła i osłabiona widoczność, ale także – a raczej przede wszystkim – szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.
8213009516_9f6218ec91_z

Najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie

12 lutego 2015 08:26

Problem, jakim są zanieczyszczenia powietrza, w tym niska emisja, zwykle kojarzy się nam z trudnym klimatem i biedą – bo przecież zimno i brak środków finansowych to główne powody, dla których w piecach palone są niskiej jakości węgiel czy śmieci. Skąd zatem smog w stolicy światowego przemysły filmowego Los Angeles? Albo w bogatym Londynie? Powietrze

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.