Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Można stworzyć raj

Miejsca samowystarczalne energetycznie

Można stworzyć raj

Można stworzyć raj

Na świecie i w Europie są już miejsca całkowicie wolne od niskiej emisji. Należy do nich wyspa Samsø w Danii, której mieszkańcy oddychają krystalicznie czystym powietrzem! Dlatego nazywana jest ekologicznym cudem świata.

Prawie 17 lat temu mieszkańcy duńskiej wyspy Samsø dostali propozycję od władz duńskich, aby stworzyć ekologiczną enklawę – zielone miasto.

Siła wiatru

Dziś to zielone miasto to powód do dumy dla mieszkańców wyspy. Na Samsø postawiono 21 wiatraków – 11 na lądzie i 10 na morzu. Właścicielami tych lądowych jest lokalna społeczność. Z pracy owych wiatraków pochodzi sto procent energii elektrycznej na wyspie. To prawdziwy raj dla fanów ekologii! Dziś na wyspie Samsø kwitnie turystyka (w Polsce są biura, które organizują tam wyjazdy). To wyspa znana z produkcji ziemniaków, truskawek, dyń oraz wędzonego sera.

Zielone miasto – przyszłość Europy?

Na świecie coraz więcej takich miejsc. W Niemczech znajduje się wioska Feldheim, równie niezależna energetycznie. Wszystko dzięki kilkudziesięciu wiatrakom wytwarzającym energię. W zamian za to, że mieszkańcy zgodzili się na ich postawienie, dostają od właściciela wiatraków dużą zniżkę, dzięki której płacą niskie rachunki za prąd. To zielone miasto pozyskuje również energię elektryczną i cieplną z biogazowni, która zasilana jest surowcami organicznymi dostarczanymi przez miejscową spółdzielnię rolniczą. Podobną samowystarczalnością energetyczną może pochwalić się malownicze włoskie miasteczko Varese Ligure. Do produkcji całego prądu potrzebnego mieszkańcom wykorzystuje się energię słońca, wiatru i wody. To zielone miasto słynie też z ekologicznej żywności, która zdominowała sklepowe półki w całej okolicy.

Liderzy ekologicznej energii

W Europie energetykę odnawialną silnie rozwijają Niemcy, Wielka Brytania, Belgia czy Dania. Podróżując przez te kraje, bez problemu zauważymy duże siłownie wiatrowe przy drogach czy kolektory słoneczne na dachach domów.

Według najnowszego raportu Bloomberg New Energy Finance źródła odnawialne zyskiwać będą coraz bardziej na znaczeniu. W samej tylko Europie na ekologiczne inwestycje wydana zostanie ogromna suma 967 mld dol.!

Informacja jest ważna

W USA Krajowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery, Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska oraz organizacja dbająca o parki narodowe założyły wspólnie stronę internetową, która umożliwia sprawdzanie na mapie aktualnej czystości powietrza dla całego kraju. Podobne mapy działają już dla Kanady czy Meksyku. W Polsce mieszkańcy Krakowa, Skawiny, Nowego Sącza i Zakopanego mogą ściągnąć na swoje smartfony specjalną aplikację, która informuje ich o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza w ich miejscowości. Teraz czekamy na mapę ogólnokrajową z takimi prognozami.

Fruwające gondole zamiast aut

Te wszystkie ekologiczne rozwiązania wydają się niczym przy mieście Masdar City, które powstaje w Abu Dhabi. Budowy tego miasta podjął się rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przewidziano wstępnie, że stworzenie miasta przyszłości pochłonie ponad 20 bln dol. Masdar City będzie napędzane energią słońca, wiatru, wody. Nie będzie w nim samochodów. Transport zapewnią magnetyczne kolejki, a prąd dostarczą ogniwa fotowoltaiczne umieszczone na dachach wszystkich domów. Miasto ma zostać wybudowane do 2020 roku.

 

fot. Tom/CC BY 2.0

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

485094_51245383

Słownik zielonej polityki

5 maja 2015 20:27

Chcąc zrozumieć, co dzieje się w Polsce w kontekście dbania o ochronę środowiska i klimatu, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi pojęciami, które coraz częściej padają z ust polityków i ekspertów, takimi jak energetyka prosumencka czy niska emisja.
1098140_37167956

Ogrzewanie – jakie wybrać, by było zdrowo i ekologicznie?

21 września 2014 19:49

Powoli, ale nieuchronnie zbliża się zima, czyli okres, w którym każdy chce mieć w domu jak najcieplej. Jak to zrobić, że było i zdrowo, i ekologicznie? Sposobów jest kilka. Wprawdzie wcielenie ich w życie wiąże się z kosztami, lecz nie będzie to tylko wydatek na remont. Dobre ogrzewanie to przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.