Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Jakość powietrza a zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie

Jakość powietrza a zdrowie

Jakość powietrza a zdrowie

Budzik, pobudka, szybki prysznic i pora na poranny jogging lub spacer z psem. Pogoda jest słoneczna, temperatura przyjemna, ale jakoś ciężko głębiej odetchnąć, a w powietrzu widać jakby kurz zasłaniający słońce. Doświadczyliście kiedyś takiej sytuacji? To nic miłego i zamiast się relaksować i poprawiać kondycję możemy sobie zaszkodzić. Na szczęście można już sprawdzić, czy jakość powietrza w okolicy sprzyja aktywności na powietrzu, czy raczej lepiej tego dnia pozostać w domu.

Zdrowy tryb życia, obejmujący sportowe nawyki i zdrowe żywienie, ma coraz więcej zwolenników. Niestety, to wciąż za mało, by z czystym sumieniem powiedzieć, że świadomie dbamy o zdrowie i robimy wszystko, by unikać chorób. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla naszego zdrowia jest jakość powietrza, którym oddychamy.

Zła jakość powietrza to przede wszystkim efekt działalności człowieka: emisje pochodzące z przemysłu, elektrowni, spaliny samochodowe, niska emisja pochodząca ze spalania złej jakości węgla, śmieci, liści. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu przyczynia się do tego, że jakość powietrza wciąż się pogarsza. Ale też każdy z nas może przeciwdziałać zanieczyszczeniom, m.in. takim jak niska emisja, wybierając rower zamiast samochodu, ograniczając zużycie energii czy wybierając lokalne produkty.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka. Bardzo drobne, mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, dostają się do płuc i przenikają do układu krążenia i nerwowego. Już krótkotrwałe narażenie na wdychanie powietrza złej jakości może powodować dolegliwości takiej jak podrażnienie oczu, gardła i nosa. Dużo gorsze są efekty długotrwałego wdychania zanieczyszczeń. Zła jakość powietrza może odcisnąć się na naszym zdrowiu w postaci wielu poważnych i przewlekłych chorób, takich jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma, alergie, nowotwory, choroby serca, niewydolność oddechowa, a nawet choroba Parkinsona czy Alzheimer. Szczególnie narażone na wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie są dzieci i osoby starsze. Uważać muszą również kobiety w ciąży – udowodniono, że jakość powietrza, którym oddychają przyszłe mamy, odbija się na zdrowiu dzieci jeszcze wiele lat po urodzeniu.

Analizy i badania zajmujące się wpływem zanieczyszczeń powietrza na zdrowie pokazują zatrważające dane: nawet co ósma osoba na świecie umiera przedwcześnie na skutek oddychania powietrzem złej jakości – alarmuje organizacja HEAL Polska i ostrzega, że zanieczyszczenie powietrza stanowi drugą przyczynę rozwijania się raka płuc, wyjątkowo niebezpiecznego nowotworu.

Osoby uprawiające sport na powietrzu muszą pamiętać o ryzyku, jakie niosą ze sobą zanieczyszczenia powietrza. Duży wysiłek, przyśpieszone krążenie, intensywny oddech – w takich warunkach do organizmu dostaje się jeszcze więcej mikrocząsteczek z brudnego powietrza.

– Staram się biegać codziennie, ale coraz częściej myślę o tym, że taka aktywność zamiast działać zbawiennie na moją kondycję i organizm, raczej mi szkodzi. Raz, w ramach eksperymentu, założyłam na trening maseczkę przeciwpyłową. Efekt był szokujący. Po jej zdjęciu wyraźnie było widać, że w moim mieście powietrze jest zanieczyszczone – mówi Karolina, mieszkanka Warszawy.

Dlatego wybierając się na codzienny trening na powietrzu, warto pamiętać o sprawdzeniu, czy jakość powietrza w najbliższej okolicy jest odpowiednia. Można poszukać stron www z monitoringiem powietrza, które pokazują aktualne dane dotyczące stężeń poszczególnych składników powietrza, również zanieczyszczeń, na określonym obszarze. Systemy monitorujące jakość powietrza opierają się przede wszystkim na sieciach stacji pomiarowych rozmieszczonych w newralgicznych punktach poszczególnych województw.

Informacje o zanieczyszczeniach powietrza, prognozy krótko- i długoterminowe można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

fot. Kevin M/freeimages.com

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Komentarze

  • gość -

    Chciałam zbadać swój ślad węglowy. Najwyraźniej autorzy testu nie wpadli na to, że ludzie nie mieszkają wyłącznie w DOMACH. Mam centralne, co wybrać?

  • redakcja -

    W temacie ogrzewania nastawialiśmy się na domy, ponieważ to ich własciciele mają najwięcej możliwości dokonania zmian w ogrzewaniu. Najlepiej dowiwdzieć się np., czy nasze centralne idzie z lokalnej kotłowni lub założyć opcje węgla. Ewentualnie wybrać inne. Dziękujemy za komentarz, uwaga jest bardzo cenna i na pewno weźmiemy to pod uwagę, jeśli będziemy aktualizować kalkulator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

Czy ustawa antysmogowa przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Polsce? fot. Pixabay.com/CC0

Ustawa antysmogowa przyjęta!

18 listopada 2015 19:59

Na początku sierpnia Sejm uchwalił tzw. ustawę antysmogową, która określa między innymi, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznacza standardy techniczne dla kotłów. To ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Polsce.
Przechwytywanie

Jak przeciwdziałać niskiej emisji – Pytanie na śniadanie

4 listopada 2015 09:56

Pod koniec października nasi goście po raz kolejny wzięli udział w dwójkowym porannym programie Pytanie na śniadanie, w którym opowiadali, jak przeciwdziałać niskiej emisji.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.