Pod koniec października nasi goście po raz kolejny wzięli udział w dwójkowym porannym programie Pytanie na śniadanie, w którym opowiadali, jak przeciwdziałać niskiej emisji.
Dlaczego zanieczyszczenia powietrza są tak niebezpieczne i jak przeciwdziałać niskiej emisji? O tym mówili goście programu Pytanie na śniadanie – Dariusz Szymczak, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Klimatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz Adama Górczyński, redaktor naczelny „Mody na Zdrowie”, który przypomniał również o zakończonym konkursie „Emitenci pozytywnej energii”.
Niska emisja – są to zanieczyszczenia, które trafiają do powietrza, a pochodzą z komunikacji samochodowej i procesu spalania węgla o niskiej jakości czy śmieci – w domowych piecach, paleniskach, lokalnych kotłowniach.
Niska emisja powoduje smog, czyli mgła spowodowana zanieczyszczenieniami powietrza. Jego powstawaniu sprzyjają warunki atmosferyczne: duża wilgotność powietrza i brak wiatru.
Jak przeciwdziałać niskiej emisji? Instalując ekologiczne ogrzewanie, rezygnując z samochodu, nie paląc liści w ogródku – sposobów jest wiele. Ważne, by pamiętać o tym, że niska emisja to problem, który dotyka wszystkich i każdy powinien czuć się odpowiedzialny za jakość powietrza.
Przeciwdziałać niskiej emisji pomaga też program KAWKA Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierający wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii.
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
14 czerwca 2015 12:56
23 października 2015 12:53