Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Flirt z filtrem

Filtry powietrza w domu

Flirt z filtrem

Flirt z filtrem

Powietrze w dużych i małych miastach jest mocno zanieczyszczone i szybko tego nie zmienimy. Ale we własnych domach i mieszkaniach możemy wiele zrobić, żeby oddychać powietrzem jak najlepszej jakości.

Nawet jeśli ogrzewamy Dom w sposób ekologiczny i staramy się ograniczyć straty ciepła, raczej nie oddychamy w naszych domach i mieszkaniach czystym powietrzem. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w wiecznie zakorkowanym mieście lub regionie, gdzie wiele osób pali węglem w piecach, jest duża szansa, że wdychamy szkodliwe substancje. Niełatwo to zmienić, ale możemy poprawić jakość powietrza w naszych domach.

W trosce o domową atmosferę

Warto wyeliminować niektóre czynniki drażniące układ oddechowy i przyczyniające się do powstawania lub zaostrzania chorób układu oddechowego czy alergii. Są to: wirusy, bakterie, roztocza, pleśnie, pyłki, sierść zwierzęca czy kurz.

- Zwłaszcza dla alergików jakość powietrza w domu może być sporym problemem. Przesycone alergenami, pyłkami i innymi zanieczyszczeniami powietrze może wywołać niebezpieczne dla zdrowia reakcje oddechowe i zamiast stanowić życiodajne źródło energii uprzykrzyć nam funkcjonowanie – mówi Anna Jakubowska, ekspert portalu DomBezAlergii.com.

Jeśli chcemy mieć pewność, że we własnym domu oddychamy najczystszym z możliwych powietrzem, powinniśmy zaopatrzyć się w nowoczesny sprzęt, który zredukuje w powietrzu ilość wdychanych alergenów i drażniących substancji.

Filtrujemy powietrze

W sklepach z urządzeniami oczyszczającymi powietrze można wybrać taki produkt, który będzie nam odpowiadać zarówno pod względem ceny, jak i zakresu funkcjonalności. Takie sprzęty działają głównie dzięki filtrom, często wspomaganym przez jonizatory. Powietrze wciągane jest do środka urządzenia, oczyszczane i wypuszczane na zewnątrz.

Filtry oczyszczające powietrze mogą być różne: elektrostatyczne, z węglem aktywnym, wodne, warstwowe. To na nich zatrzymują się zanieczyszczenia. Jak wiele ich jest, zauważymy dopiero przy wymianie filtra.

- Na rynku jest wiele oczyszczaczy o różnym stopniu zaawansowania i skomplikowania – wyjaśnia Anna Jakubowska. – Zależnie od potrzeb, preferencji i przestrzeni mieszkalnej możemy wybrać sprzęt, który w kilka godzin zassie i oczyści powietrze w pomieszczeniu, lub taki, który potrzebuje na to co najmniej 24 godziny, ale działa bez przerwy i bezgłośnie. Do wyboru mamy oczyszczacze z filtrami HEPA, oczyszczacze wodne oraz oczyszcza działający na zasadzie rozgrzanego do 200 st. C trzonu, który wypala z powietrza szkodliwe substancje. Możemy wybrać oczyszczacz z opcją jonizatora lub nawilżacza albo klimatyzator z funkcją oczyszczania.

Filtr powietrza, w zależności od rodzaju i sprawności, blokuje: pyłki kwiatowe, dym tytoniowy, pył, sadzę, sierść zwierząt, kurz, zarodniki grzybów, bakterie, wirusy, a nawet pył radioaktywny. Najefektywniejsze potrafią usunąć 99 proc. zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniu.

Wybierzmy dobry sprzęt

Jeśli zdecydujemy się na zakup oczyszczacza, przygotujmy się do rozmowy ze sprzedawcą. Postarajmy się ocenić swoje potrzeby. Sprawdźmy też wymiary pomieszczeń, które mają zostać oczyszczone. Warto odpowiedzieć sobie na pytania, jakim budżetem dysponujemy, w ilu pomieszczeniach urządzenie będzie używane, czy urządzenie ma być mobilne, czy zależy nam na szybkości i wielu dodatkowych funkcjach (nawilżanie, jonizacja, termostat).

 

fot. Mattox/freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

Wojna przeciwko niskiej emisji-625

Wasze sposoby na przeciwdziałanie niskiej emisji

14 października 2015 11:17

Dobiegł końca organizowany przez magazyn „Moda na Zdrowie” konkurs fotograficzny „Emitenci pozytywnej energii”. Dzięki zdjęciom nadesłanym przez Czytelników dowiedzieliśmy się, jakie są najpopularniejsze sposoby na codzienne przeciwdziałanie niskiej emisji.
4174436025_86d2d9291a_z

Niska emisja, wysoki poziom zagrożenia

27 października 2014 18:52

Niska emisja, czyli… niewielka i niegroźna? Niestety, choć nazwa brzmi całkiem niewinnie, niska emisja jest poważnym problemem polskich miast i dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Co więcej, jest ona powodowana przez często nieświadomych problemu ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodzą sobie i innym. Na szczęście problem ten jest dostrzegany coraz

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.