Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Ekologia w święta – zielona choinka, pachnący las

Jaką choinkę wybrać na święta

Ekologia w święta – zielona choinka, pachnący las

Ekologia w święta – zielona choinka, pachnący las

Sztuczna czy prawdziwa? To dylemat pozorny. Wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że kilkaset lat po naszej wigilii sztuczna choinka będzie się nadal rozkładać na wysypisku śmieci. A nie takie pamiątki chcemy po sobie zostawiać.

Choinka jest jednym z najważniejszych elementów świąt Bożego Narodzenia. Pewnie dlatego, że w wielu kulturach to iglaste drzewko uznawane jest za symbol życia, trwania oraz płodności. Polska tradycja nakazuje, aby przystroić je w Wigilię. Tylko które wybrać?

Zielone drzewko, czyli ekologia w święta

– Sztuczne drzewka nie są ekologiczne. Zarówno ich produkcja, jak i utylizacja, powodują wytwarzanie związków szkodliwych dla środowiska – mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Pora obalić też mit, że sztuczne drzewka to ekologia, a kupowanie żywych choinek zaburza stan lasów. Drzewka rosną na plantacjach, najczęściej pod liniami energetycznymi. Rosną i pobierają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla, jednocześnie dostarczając nam cenny tlen.

– Po wycięciu drzewek w glebie pozostaje system korzeniowy, który z czasem próchnieje, tworząc bazę pokarmową dla innych organizmów – dodaje Anna Malinowska. Wyjaśnia też, co zrobić, jeśli chcemy mieć pewność, że nasza żywa choinka jest legalnie wycięta. – Co roku drzewka są przygotowywane w nadleśnictwach w każdym regionie Polski, sprzedaż odbywa się w punktach sprzedaży poszczególnych nadleśnictw. Choinkę można nabyć też bezpośrednio u leśniczego. Po zakupie choinki z jednostki Lasów Państwowych otrzymamy asygnatę, czyli dowód sprzedaży. Możemy też oczywiście kupić drzewko od prywatnych plantatorów lub w sprawdzonym sklepie ogrodniczym.

Ekologia po świętach

Jeśli zdecydujemy się na choinkę w donicy z korzeniami, możemy po świętach – jeśli mamy ogród – zasadzić ją. Będzie latami filtrowała dla nas kilogramy CO2. Innym pomysłem jest przechowywanie drzewka na balkonie lub tarasie i skorzystanie z niego w kolejnym roku. Jednak musimy kupować drzewka w sprawdzonym miejscu, ponieważ dość często choinki sprzedawane na bazarach mają zniszczony system korzeniowy i usychają po kilku dniach.

Jeśli decydujemy się na wyrzucenie choinki po świętach, niekoniecznie musi ona trafić na śmietnik. Choinkę można oddać… ogrodowi zoologicznemu. To ekologia w najczystszym wydaniu. Tylko uwaga! Ogrody odmówią przyjęcia drzewek, na których pozostały resztki świątecznych ozdób, sztucznego śniegu i brokatu. Innym, równie dobrym pomysłem jest przeznaczenie choinki do ogrzania miasta. Elektrociepłownie w całej Polsce już od kilku lat organizują akcje zbierania choinek. Sortują je, oczyszczają, zamieniają w biomasę i spalają w kotłach, dostarczając ciepło do naszych kaloryferów lub ogrzewając wodę w kranach. Drzewko można również oddać do utylizacji, gdzie choinki przerabiane są na ziemię dla ogrodników.

Przy kominku

Osoby, które mają w domu kominek, chętnie spędzają przy nim świąteczny czas. Jednak palenie drewnem to nie ekologia i nie jest dobre. Jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń do powietrza, drewno nie odbiega tak bardzo od węgla.

 

fot. freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

4765506925_5582d0ff26_z

Własne źródła ciepła

14 listopada 2014 08:57

Coraz powszechniejsze staje się na świecie produkowanie ekologicznej energii we własnym zakresie. W Polsce będzie to możliwe dzięki programowi dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Prosument”, który dofinansowuje zakup i montaż takich instalacji jak np. kolektory słoneczne.
Wojna przeciwko niskiej emisji-625

Wasze sposoby na przeciwdziałanie niskiej emisji

14 października 2015 11:17

Dobiegł końca organizowany przez magazyn „Moda na Zdrowie” konkurs fotograficzny „Emitenci pozytywnej energii”. Dzięki zdjęciom nadesłanym przez Czytelników dowiedzieliśmy się, jakie są najpopularniejsze sposoby na codzienne przeciwdziałanie niskiej emisji.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.