Egzotyczne owoce, które możemy uprawiać w domowej szklarni.

W naszych domach bardzo często pojawiają się owoce. Przez ich dużą dostępność już dziś możemy spróbować kilku z różnych zakątków świata. Niektóre egzotyczne owoce możemy wyhodować w zaciszu naszego domu, aby później cieszyć się plonami. Jednak w jaki sposób to zrobić? Zobaczmy.

Figa.

Figa to owoc z rodzaju Ficus. Jest rośliną, która idealnie nadaje się do uprawy w Polsce. Najlepiej będzie zrobić to w gruncie, jednak spora doniczka w zupełności jej wystarczy. Figa ma gruszkowaty kształt. Egzotyczny owoc należy przekroić na pół i wydobyć nasiona. Pozbądźmy się miąższu oraz umieśćmy je w niewielkiej doniczce z żyzną glebą. Podczas wzrostu sadzonek powinniśmy stopniowo usuwać te słabsze, aby finalnie pozostała tylko jedna najsilniejsza szczepka. Figi są odporne na przesuszenie oraz uwielbiają nasłonecznione miejsca. Warto jednak regularnie dostarczać im wody, ponieważ jej brak może zahamować proces rozwoju. Przez pierwsze pół roku szczepka odbiega wyglądem od naturalnego wyglądu figi. Jednak z czasem liście nabierają pięknego i egzotycznego kształtu. Warto pamiętać o jej systematycznym nawożeniu wieloskładnikowym, które przyśpiesza jej wzrost. W ciągu pierwszego roku roślinę należy przesadzić nawet dwukrotnie. W kolejnych latach figa nie będzie się tak szybko rozwijała, więc będzie to ograniczone jedynie do jednego razu, najlepiej na wiosnę. Jeśli zauważymy, że roślina zbyt szybko pnie się w górę przytnijmy jej pędy. Skoryguje to jej pokrój. W sezonach letnich figę możemy wystawić na ogród lub balkon. Należy także pamiętać o obowiązkowym okresie spoczynku. Jesienią powinniśmy stopniowo umieszczać ją w chłodniejszych miejscach. W ciągu trwania tego procesu figi nie powinniśmy nawozić oraz podlewać. Gdy roślina straci liście przez cały okres zimy powinna znajdować się w temperaturze od 8 do 10 stopni. Pierwsze owoce z naszych nasion mogą pojawić się dopiero po kilku latach. Lepszym pomysłem może okazać się zakup szczepki od dojrzałej figi. Same owoce zawierają pozytywne właściwości, które dobrze wpływają na nasz układ krążenia. Dodatkowo pomagają przy zaparciach, bólach brzucha, w zapaleniu pęcherzyka moczowego, dolegliwościach nerek czy też chorobach płuc.

Ananas.

Ananas to egzotyczny owoc, który jesteśmy w stanie z powodzeniem uprawiać w naszej doniczce. Jest to rodzaj byliny, który naturalnie występuje w Brazylii. Cieszy się popularnością w Polsce ze względu na swój słodki i charakterystyczny smak. W pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w dojrzały owoc, który nie ma uszkodzonych liści. Całą rozetę oddzielamy od owocu z 1-2 cm fragmentem samego miąższu. Pierwsze liście należy usunąć w taki sposób, aby odkryć nagi fragment pędu ananasa. Jego nasadę powinniśmy umieścić w ukorzeniaczu. Tak przygotowaną roślinę sadzimy w wilgotnym torfie wymieszanym z piaskiem. Doniczkę należy umieścić w ciepłym pomieszczeniu. Od wiosny do jesieni ananasa systematycznie nawozimy oraz podlewamy. Nie dopuszczajmy jednak do przelania, ponieważ korzenie narażone są na gnicie. Zimą przestajemy dostarczać wody oraz umieszczamy je najlepiej w werandzie. Wiosną możemy przesadzić go w większą doniczkę oraz wznowić podlewanie. Roślina po 2-3 latach powinna wydać owoc. Ananas skutecznie łagodzi stany zapale oraz wszelkie dolegliwości bólowe. Działa korzystnie na stawy oraz przyśpiesza odchudzanie.

Mango.

Mango to roślina, która kusi swoim słodkim smakiem. Dojrzały owoc jest bez wątpienia kojarzony z tropikami oraz wakacjami. Roślina wywodzi się z rodziny nanerczowatych. Aby móc cieszy się własną sadzonką powinniśmy kupić bardzo dojrzałe mango. Powinno być ono miękkie, bez śladów ciemnienia oraz gnicia. Ogrodnicy rekomendują sadzenie rośliny na wiosnę. Pestkę należy oczyścić z miąższu oraz wszelkich włókien. Następnie natnijmy skorupkę na długość około 5 mm lub delikatnie zetrzyjmy ją papierem ściernym. Pestkę następnie należy moczyć przez 24 godziny. Następnie możemy umieścić ją do doniczki, którą później okryjmy folią z otworami np. śniadaniową. W ten sposób powstanie mikroklimat, który poprawi warunki rozwojowe rośliny. Kiełkowanie zaczyna się po 1-4 tygodni. Wtedy należy zdjąć folię oraz umieścić doniczkę obok słońca. Aby uniknąć poparzenia róbmy to stopniowo. Gdy rozwiną się pierwsze liście przesadźmy roślinę do większej doniczki. Mango najlepiej rośnie na oknie południowym lub zachodnim. Podłoże należy utrzymywać lekko wilgotne. Gdy roślina zaczyna się wydłużać sukcesywnie ją skracajmy. Mango skutecznie obniża poziom cukru we krwi mimo, że jest do sam w sobie słodki owoc. Dodatkowo posiada liczne właściwości przeciwnowotworowe, chroni przed stresem oraz wspomaga trawienie.

Egzotyczne owoce to idealne rośliny, które mogą dodać nam dużo zdrowia. Niektóre z nich z powodzeniem można hodować w zaciszu własnego mieszkania. Ich naturalne właściwości korzystnie wpływają na nasz organizm. Dodatkowo obserwacja ich rozwoju może dostarczyć nam sporej wiedzy z zakresu ogrodnictwa oraz zabawy. Zobacz też inne nasze porady jak pozbyć się toksyn z organizmu!

Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Redakcja Waznamisjazdrowaemisja.pl
Artykuły: 250

Dodaj komentarz