Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Znani i Lubiani
Dobry klimat zaczyna się w domu

Niska emisja w gospodastwie domowym

Dobry klimat zaczyna się w domu

Dobry klimat zaczyna się w domu

Zdrowo się odżywiamy, ćwiczymy, poddajemy się badaniom kontrolnym. Czy można zrobić dla siebie coś więcej? Tak! Pora zmienić metodę ogrzewania. O tym, co zrobić, by nasz dom był i ekologiczny, i ekonomiczny, rozmawiamy z Dariuszem Szwedem, ekologiem, Przewodniczącym Rady Programowej Zielonego Instytutu, fundacji zajmującej się promocją zielonych miast.

Katarzyna Kujac: Czy to prawda, że dom może produkować liczne zanieczyszczenia emitowane do atmosfery?

Dariusz Szwed: Tak. Z komina domowego pieca wydobywają się tzw. pyły zawieszone, związki rtęci, tlenek węgla, dwutlenek siarki i tlenki azotu, a nawet pierwiastki promieniotwórcze. Największy udział w emisji szkodliwych substancji mają zwłaszcza te domy i mieszkania, które nie są ocieplone, oraz te, w których wykorzystywane są stare, mało efektywne piece i kotły lub palone są rozmaite odpady, co – jak przypominam – jest niezgodne z prawem. Niska emisja pochodząca ze spalania w naszych omach węgla jest dużym zagrożeniem dla zdrowia. Powoduje, że setki tysięcy osób mają problemy ze zdrowiem – pojawiają się choroby układu krążenia, astma, a nawet problemy onkologiczne. Zanieczyszczenia z naszych pieców systematycznie zatruwają nasze organizmy.

Katarzyna Kujac: Nic więc dziwnego, że niska emisja dokucza mieszkańcom Polski szczególnie w sezonie grzewczym.

Dariusz Szwed: Z powodu szkodliwości spalania węgla realizowany jest obecnie w Krakowie 5-letni plan całkowitego odejścia od palenia węglem w domowych piecach. Także inne miasta rozważają wprowadzenie takiego programu. Spośród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej aż sześć to miasta polskie. Najmocniej zanieczyszczone są: Kraków, potem Nowy Sącz i cztery miasta aglomeracji śląskiej: Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. Sposobem na znaczące ograniczenie problemu, jakim jest niska emisja, i poprawę jakości powietrza jest, obok rozwoju odnawialnych źródeł energii, zwiększenie efektywności energetycznej.

fot. Dariusz Szwed

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

Przechwytywanie

Jak przeciwdziałać niskiej emisji – Pytanie na śniadanie

4 listopada 2015 09:56

Pod koniec października nasi goście po raz kolejny wzięli udział w dwójkowym porannym programie Pytanie na śniadanie, w którym opowiadali, jak przeciwdziałać niskiej emisji.
151456632_7557e8ae85_o

Niska emisja z węgla – czyli w Krakowie po staremu

20 listopada 2015 11:59

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że krakowska uchwała zakazująca palenia węglem w piecach nie może wejść w życie. Wielu krakowian znów zaczęło mocno wątpić w możliwość poprawy jakości powietrza w mieście. Nie wszystko jednak stracone.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.