Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Czy Polacy chcą mieć czyste powietrze?

Świadomość ekologiczna Polaków

Czy Polacy chcą mieć czyste powietrze?

Czy Polacy chcą mieć czyste powietrze?

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie – to pewne. Czy jednak jesteśmy społeczeństwem na tyle dojrzałym, by godzić się na dbanie o środowisko i czyste powietrze kosztem wyższych opłat, własnej wygody i przyzwyczajeń?

Świadomość ekologiczna to stan przekonań dotyczących środowiska i jego wpływu na życie nasze i innych. Lub prościej – wiedza o tym, jak nasze zachowania i przyzwyczajenia związane, np. z wyrzucaniem śmieci, paleniem w piecu czy zużyciem wody, wpływają na nasze zdrowie oraz co możemy robić, by dbać o czyste powietrze.

Cykliczne badania na temat świadomości ekologicznej realizuje Ministerstwo Środowiska. Resort podkreśla, że chociaż zachowania Polaków charakteryzują się coraz większą wiedzą na temat konieczności dbania o środowisko, to mimo wszystko poziom świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa wciąż nie jest zadowalający. W zdecydowanej większości przypadków powodem takiego stanu rzeczy jest to, że wciąż częściej priorytetem jest dla nas oszczędność pieniędzy, a rozwiązania ekologiczne kojarzą się z wyższymi kosztami.

Jakie jeszcze wnioski płyną z badania przeprowadzonego w 2014 roku przez Ministerstwo Środowiska? Przede wszystkim tym, co motywuje Polaków do ochrony środowiska naturalnego jest troska o zdrowie nasze (48% ankietowanych) i przyszłych pokoleń (49% ankietowanych). Co ważne, jako społeczeństwo odpowiedzialność za dobry stan przyrody przypisujemy głównie indywidualnym jednostkom (50%), a nie instytucjom. Teoretycznie powinno się to przekładać na nasze codzienne zachowania, bo przecież wszyscy chcemy mieć czyste powietrze.

Niestety, nie zawsze widać w praktyce nasze przekonanie o własnym wpływie na otoczenie i czyste powietrze. A to właśnie czyste powietrze jest uznawane za jedną z najważniejszych kwestii dotyczących środowiska (tak uważa 39% ankietowanych). W tym temacie bardzo istotną informacją jest, że za najważniejsze powody zanieczyszczenia powietrza uznawane są emisja z dużych obiektów energetycznych i z transportu samochodowego. Polacy znacznie rzadziej zauważają problem, jakim jest niska emisja, a więc emisja z indywidualnych źródeł (warto tu zauważyć, że aż 41% respondentów deklaruje, że ogrzewa dom węglem). Równocześnie niemal połowa Polaków uważa, że do poprawy stanu powietrza przyczyniłaby się wymiana starych pieców węglowych na piece nowocześniejsze. Tyle samo Polaków widzi rozwiązanie problemu jakości powietrza w rozwoju instalacji odnawialnych źródeł energii.

A co robimy na co dzień, by chronić środowisko i mieć czyste powietrze? Korzystamy z toreb wielokrotnego użytku (73%), staramy się wybierać towary wyprodukowane w okolicy zamieszkania (52%), staramy się unikać produktów jednorazowych (54%), kupujemy produkty w ekologicznych opakowaniach (50%) i zwracamy uwagę na oznaczenia związane z ekologią i środowiskiem (39%).

Niestety, jak wynika z badań, troska o środowisko naturalne u większości Polaków przegrywa z rachunkiem ekonomicznym. Większość z nas nie jest gotowa wydać więcej na rozwiązanie ekologiczne – odestek Polaków, który nie chce płacić więcej za czystą energię wynosi 64%.

Badanie przeprowadzone przez Ministerstwo Środowiska pokazuje, że problemy środowiska naturalnego nie są według nas jako społeczeństwa najważniejszym wyzwaniem stojącym przed naszym krajem. Wśród najważniejszych tematów ankietowani wymieniali kwestie ochrony zdrowia, które przecież w oczywisty sposób wiążą się ze stanem środowiska, zwłaszcza taka kwestią jak czyste powietrze.

 

fot. michael lorenzo/freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

Przechwytywanie

Jak dbać o czyste powietrze, czyli emitenci pozytywnej energii w Pytaniu na śniadanie

2 lipca 2015 21:17

Jak dbać o środowisko i o powietrze, którym oddychamy? Odpowiedzi na to pytanie szukają Dorota Zawadzka-Stępniak, zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz Adam Górczyński, redaktor naczelny miesięcznika „Mody na Zdrowie” – goście Pytania na śniadanie.
5726737993_5c0c7d3d9f_b

WHO: zanieczyszczenia powietrza głównym zagrożeniem dla ludzkości

26 czerwca 2015 10:18

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła 26 maja rezolucję dotyczącą wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Rezolucja ma na celu zmobilizowanie krajów członkowskich WHO do aktywnych działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.