Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Jeszcze cieplej we własnym domu

Termomodernizacja sposobem na ciepło

Jeszcze cieplej we własnym domu

Jeszcze cieplej we własnym domu

Tak jak ubraniami chronimy nasze ciało przed zmianami pogody, tak chronimy od zewnątrz nasze domy, aby nie uciekało z nich cenne ciepło. Dzięki termomodernizacji możemy mieszkać zdrowo, ekologicznie i nie przepłacać za energię.

Termomodernizacja to inaczej ocieplenie budynku, wymiana okien i instalacji grzewczej, a także poprawa wentylacji. Dzięki tym zabiegom nawet stary budynek może stać się cieplejszy, a co za tym idzie, tańszy w ogrzewaniu i bardziej komfortowy dla użytkowników.

W domu

Najważniejsze inwestycje, pozwalające zaoszczędzić energię cieplną w remontowanym domu, a więc termomodernizacja, to: docieplenie stropodachów, ocieplenie stropów nad piwnicą, docieplenie ścian, wymiana okien, montaż okiennic i rolet zewnętrznych, uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej, montaż zaworów termostatycznych oraz przegląd i modernizacja instalacji centralnego ogrzewania (zmiana systemu na tańszy i bardziej efektywny, najlepiej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, np. pompa ciepła lub kolektor słoneczny).

Jeśli w remontowanym domu chcemy osiągnąć wysoki standard energooszczędności, zainteresujmy się także takimi technologiami jak odzyskiwanie ciepła z wentylacji oraz zadbajmy o zlikwidowanie mostków termicznych (miejsce w budynku, gdzie ucieka dużo ciepła i powstaje wilgoć z powodu złego przewodnictwa cieplnego w przegrodzie cieplnej budynku).

Zadbajmy też o izolację dachu na poziomie 200-350 mm, ścian 180300 mm, specjalne ocieplenie piwnicy, instalację okien z potrójnym przeszkleniem, których współczynnik przenikania ciepła Uw będzie bliski 0,8 W (m2K), ponieważ to przez okna ucieka nawet 40 proc. domowego ciepła.

Istotną rolę w każdym budynku odgrywa komfortowa wentylacja. Trzeba pamiętać, że to ona dba o obieg tlenu w pomieszczeniach, który to pierwiastek jest najważniejszy dla naszego zdrowia.

I w mieszkaniu

Termomodernizacja może być też przeprowadzona w mieszkaniach. Dużą rolę odgrywa tu spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, które mogą zlecić ocieplenie budynku na zewnątrz. Jeśli chcemy podjąć się remontu pod kątem zlikwidowania strat ciepła wewnątrz pomieszczeń, powierzmy tę pracę fachowcom i zróbmy dokładną analizę, aby nie dopuścić do szkód budowlanych.

Termomodernizacja jest ważna ze względu na wyższy komfort mieszkania i oszczędności, ale i ze względu na swój efekt środowiskowy. Poprawiając parametry cieplne budynku redukujemy problem, jakim jest niska emisja, czyli nadmiar uwalnianych do atmosfery: dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, azotu, tlenku węgla, sadzy i rakotwórczych węglowodorów.

Dofinansowanie z programu KAWKA

Termomodernizacja może być dofinansowana. Do 2020 roku realizowany będzie program KAWKA Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pomaga likwidować niską emisję, podnosić efektywność energetyczną i wspiera wykorzystanie układów wysokosprawnej kogeneracji oraz odnawialnych źródeł energii, m.in. poprzez wymianę starych pieców na bardziej ekologiczne rozwiązania. Szczegółowe warunki udzielania dotacji ustalają wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz samorządy, które decydują, kto może starać się o pieniądze na likwidację lokalnych źródeł ciepła, rozbudowę sieci ciepłowniczej i podłączanie do niej nowych obiektów, zastosowanie kolektorów słonecznych czy termomodernizację budynków wielorodzinnych.

 

fot. Costel Slincu/CC BY 2.0

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

4765506925_5582d0ff26_z

Własne źródła ciepła

14 listopada 2014 08:57

Coraz powszechniejsze staje się na świecie produkowanie ekologicznej energii we własnym zakresie. W Polsce będzie to możliwe dzięki programowi dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Prosument”, który dofinansowuje zakup i montaż takich instalacji jak np. kolektory słoneczne.
1098140_37167956

Ogrzewanie – jakie wybrać, by było zdrowo i ekologicznie?

21 września 2014 19:49

Powoli, ale nieuchronnie zbliża się zima, czyli okres, w którym każdy chce mieć w domu jak najcieplej. Jak to zrobić, że było i zdrowo, i ekologicznie? Sposobów jest kilka. Wprawdzie wcielenie ich w życie wiąże się z kosztami, lecz nie będzie to tylko wydatek na remont. Dobre ogrzewanie to przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.