Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Wywiady
Polecamy
I Ty możesz mieć zieloną energię

Wywiad z Witoldem Maziarzem z NFOŚiGW

I Ty możesz mieć zieloną energię

O tym, jak skorzystać z programu „Prosument” i jak pomoże on ograniczać niską emisję w Polsce, rozmawiamy z Witoldem Maziarzem, rzecznikiem prasowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił niedawno program finansowy wspierający zakup i montaż nowych mikroinstalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), w skrócie nazywany „Prosumentem”. Dofinansowanie przewidziane jest m.in. dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych i obejmuje instalację OZE do produkcji energii elektrycznej lub ciepła i energii elektrycznej. Dzięki realizacji programu NFOŚiGW chce osiągnąć efekt ekologiczny w postaci corocznego ograniczenia emisji CO2 o 165 tys. ton oraz roczną produkcję energii z odnawialnych źródeł 360 tys. MWh. Budżet programu to aż 600 mln zł, które mają być rozdysponowane do 2020 roku. Ostatnie umowy będzie można zawierać w 2018 roku.

Katarzyna Kujac: W jaki sposób osoby fizyczne, mieszkające w domu jednorodzinnym lub budujące go, mogą skorzystać z programu „Prosument” NFOŚiGW?

Witold Maziarz: Mają do tego przygotowane trzy drogi. Pierwszą, poprzez właściwy terytorialnie samorząd, czyli własną gminę. Oczywiście, pod warunkiem że gmina chce reprezentować swoich mieszkańców we współpracy z NFOŚiGW. Druga, poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), które przystąpią do współpracy z Funduszem. Obecnie opracowywane są warunki umowy o współpracy. Trzecia droga, najważniejsza, poprzez banki. Warunkiem koniecznym do uruchomienia tej współpracy jest uchwalenie ustawy deregulacyjnej, która pozwoli nam kooperować z kilkoma bankami jednocześnie. Sieć placówek bankowych rozlokowanych na obszarze kraju ułatwi i skróci dostęp klientom indywidualnym do wsparcia finansowego bez potrzeby załatwiania spraw w stolicy.

Katarzyna Kujac: Dlaczego wymiana istniejących instalacji wytwarzających energię elektryczną i/lub ciepło na bardziej efektywne i przyjazne środowisku jest tak ważna?

Witold Maziarz: Ponieważ analizy wskazują, że poprawa sprawności urządzeń czy termomodernizacja obiektów przynoszą bardzo dobre efekty przy stosunkowo niskich nakładach finansowych. Wszystkich cieszą oszczędności z niewykorzystanych kilowatów energii, za które nie zapłacimy. Dlatego m.in. takim powodzeniem cieszy się program dopłat do kolektorów słonecznych. To korzyść finansowa, wygoda i komfort, na który stawiają klienci indywidualni.

Katarzyna Kujac: W jaki sposób prosument może przyczynić się do obniżania niskiej emisji i niwelowania jej negatywnego wpływu na zdrowie Polaków?

Witold Maziarz: W sposób bezpośredni. Prosument będzie produkować energię ze źródeł odnawialnych, korzystając z ciepła słonecznego czy siły wiatru. Wykorzystując mikroinstalacje OZE, zastąpią urządzenia wytwarzające pyły w procesie spalania. Dzisiaj wiemy, że są one groźne. Nawet eksperci unijni twierdzą, że niska emisja jest odpowiedzialna za skrócenie życia przeciętnego Europejczyka o rok. Zapewnienie gospodarstwom domowym wystarczającej ilości zielonego prądu i energii cieplnej czasami wyeliminuje, a na pewno zmniejszy spalanie węgla czy produktów naftowych, a co za tym idzie, zredukuje niską emisję i zwiększy korzyści dla środowiska i naszego zdrowia.

Katarzyna Kujac: Gdzie osoby zainteresowane programem „Prosument” mogą uzyskać więcej informacji i gdzie powinny się udać, aby starać się o dofinansowanie?

Witold Maziarz: W pierwszej kolejności zachęcam do zajrzenia na stronę internetową Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (www.nfosigw.gov.pl). Według naszych klientów i beneficjentów to najlepsze źródło informacji o aktualnie realizowanych programach. Polecam też udanie się do własnej gminy i zapytanie, czy podjęła współpracę z NFOŚiGW przy programie „Prosument” oraz do właściwego WFOŚiGW. W przyszłości będzie można także skontaktować się bezpośrednio ze współpracującymi z Funduszem przy tym projekcie bankami.

Katarzyna Kujac: Jakiej dotacji na montaż urządzeń wykorzystujących energię odnawialną do produkcji energii elektrycznej lub elektrycznej i cieplnej może spodziewać się indywidualna osoba?

Witold Maziarz: Jeśli będzie to instalacji wytwarzająca energię elektryczną, to dotacja wyniesie 40 proc. Pozostała kwotę potrzebna na zakup i montaż sprzętu można pozyskać w formie 1-proc. pożyczki na 15 lat. Ale można zainwestować w instalację hybrydową, wytwarzającą energię elektryczną i cieplną, np. dzięki pompie słonecznej i kolektorom słonecznym. Wtedy na instalację do wytwarzania energii elektrycznej beneficjent otrzyma 40 proc. dofinansowania, a na instalację do wytwarzania energii cieplnej – 20 proc.

 

fot. freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

11077627593_ff9a2813df_z

Energetyka prosumencka – dobry uczynek dla środowiska i naszych kieszeni

5 lutego 2015 13:36

Jeśli rachunki za prąd przyprawiają Cię o ból głowy, a informacje o zbliżających się podwyżkach cen energii powodują, że coraz rzadziej sięgasz po gazety, możesz rozważyć możliwość zostania… prosumentem. Prosument, czyli producent i konsument jednocześnie, to osoba, która, wykorzystując mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii, produkuje na własne potrzeby energię elektryczną, a jej nadwyżki odsprzedaje do sieci.
Dariusz-Szwed

Dobry klimat zaczyna się w domu

6 października 2014 17:12

Zdrowo się odżywiamy, ćwiczymy, poddajemy się badaniom kontrolnym. Czy można zrobić dla siebie coś więcej? Tak! Pora zmienić metodę ogrzewania. O tym, co zrobić, by nasz dom był i ekologiczny, i ekonomiczny, rozmawiamy z Dariuszem Szwedem, ekologiem, Przewodniczącym Rady Programowej Zielonego Instytutu, fundacji zajmującej się promocją zielonych miast.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.