Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Własny energooszczędny dom

Dom energooszczędny - inwestycja na lata

Własny energooszczędny dom

Własny energooszczędny dom

Jak się mieszka w budynku energooszczędnym? Czy naprawdę jest taniej niż w tradycyjnym? Te pytania zadaliśmy naszej czytelniczce Agnieszce Rup-Wasilewskiej, właścicielce energooszczędnego domu, znajdującego się pod Warszawą, przy budowie, którego zwrócono uwagę na problem niskiej emisji.

Agnieszka wraz z rodziną zdecydowała się na dom energooszczędny głównie ze względu na niższe niż przy tradycyjnym modelu budownictwa koszty eksploatacyjne. Nie bez znaczenia były również walory estetyczne, a także praktyczne, ponieważ w pobliżu znajduje się stacja PKP oraz szkoła. Poza tym taki dom pomaga w dbaniu o środowisko i ograniczaniu niskiej emisji. A na tym również zależało naszej czytelniczce.

Kominek i klimatyzacja

- Zależało nam na domu, który zapewni komfort pod każdym względem – wyjaśnia Agnieszka Rup-Wasilewska. Jej dom energooszczędny wyposażony jest w kominek z płaszczem wodnym, wraz z kilkusetlitrowym zbiornikiem buforowym wody. – Zimą wystarczy dwa razy na dobę załadować i wypalić drewno, by temperatura w mieszkaniu była komfortowa – zachwala to rozwiązanie. – Nie trzeba też powoli palić w kominku i doglądać ciągle ognia, ponieważ bufor magazynuje ciepło i oddaje je już po procesie spalania. Dodatkowo budynek wyposażony jest w klimatyzację. Posiada pompę ciepła z funkcją ogrzewania, co w okresach jesiennych i wiosennych ułatwia doraźne ogrzewanie budynku. W domu zastosowano też oświetlenie ledowe.

Dom energooszczędny – kosztowna budowa, niskie rachunki przez lata

Agnieszka przyznaje, że dzięki tym technologiom rachunki za prąd są faktycznie niższe. – Do tego opłaty obniża korzystanie z taryfy G12. W godzinach szczytu, ale też w sobotę i niedzielę mamy drugą taryfę – wyjaśnia. Według Agnieszki inwestycja w dom energooszczędny powinna być rozpatrywana długoterminowo, ponieważ wysokie początkowe koszty zakupu czy droższa budowa przekładają się na niskie koszty użytkowania w przyszłości, co daje efektywny zwrot poczynionych nakładów już w kilka lat.

Najtrafniejsze rozwiązania

A co doradziłaby osobom zainteresowanym zakupem lub budową energooszczędnego domu? – Uważam, że warto zainstalować jako główne np. ogrzewanie z pompą ciepła, z otworem głębinowym 30-50 metrów.

Polecałabym też kilkusetlitrowy zbiornik buforowy z wodą, z przeznaczeniem na utrzymywanie gorącej wody. Takie rozwiązanie pozwala bowiem nie tylko na korzystanie z efektywnego podgrzewania wody, ale ponieważ pompa ciepła pobiera prąd – korzystanie z tańszej drugiej taryfy G12, daje oszczędności – podpowiada. – Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której nie zawsze pamiętamy na etapie projektowania domu. Do znacznego wychłodzenia budynku dochodzi z powodu dużej powierzchni okien, zwłaszcza tych, które sięgają od podłogi do sufitu. Dlatego Agnieszka radzi również przeszklenia, szczególnie od strony północnej.

Dom energooszczędny wyposażony jest w rozwiązania przynoszące korzyści mieszkańcom i przyczyniające się do zmniejszenia niskiej emisji. Przy budowie domu warto rozważyć taką koncepcję.

 

fot. freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Komentarze

  • lemon -

    „Dlatego Agnieszka radzi również przeszklenia, szczególnie od strony północnej.”
    Bzdura – od strony północnej powinno być jak najmniej przeszkleń lub wcale. Co innego strona południowa – tutaj przeszkleń powinno być ich jak najwięcej. Powodem tego są zyski od słońca w słoneczne dni które same potrafią ogrzać dom (tak jest u mnie). A od strony północnej nie ma słońca więc co ma grzać dom?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

1102056_86576808

Jak budować ekodomy

6 października 2014 16:36

Jeśli nasz dom ma być przyjazny dla środowiska, warto poznać dostępne rozwiązania. Przedstawiamy podstawowe różnice między domem energooszczędnym, pasywnym i plus energetycznym
1098140_37167956

Ogrzewanie – jakie wybrać, by było zdrowo i ekologicznie?

21 września 2014 19:49

Powoli, ale nieuchronnie zbliża się zima, czyli okres, w którym każdy chce mieć w domu jak najcieplej. Jak to zrobić, że było i zdrowo, i ekologicznie? Sposobów jest kilka. Wprawdzie wcielenie ich w życie wiąże się z kosztami, lecz nie będzie to tylko wydatek na remont. Dobre ogrzewanie to przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.