Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Znani i Lubiani
Płacisz dużo za gaz i za prąd? Zmień sprzedawcę

Czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca

Płacisz dużo za gaz i za prąd? Zmień sprzedawcę

Płacisz dużo za gaz i za prąd? Zmień sprzedawcę

Zakup mieszkania to dla wielu osób inwestycja życia. Transakcja zazwyczaj finansowana jest kredytem, który spłacany jest potem kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. To ogromne obciążenie dla budżetu domowego. Podejmując tak ważną decyzję, warto rozważyć opcje, które pomogą zoptymalizować nasze wydatki. Badania przeprowadzone przez Optimal Energy pokazały, że aż 94 proc. z nas uważa informacje o zużyciu energii za istotne przy kupnie mieszkania lub domu, a 91 proc. z nas zapłaciłoby więcej za sprzęt RTV/AGD, który jest energooszczędny. To dowód na to, że koszty związane ze zużyciem energii mają znaczenie. A za prąd i gaz można płacić mniej.

Katarzyna Kujac: Domowe wydatki to przede wszystkim rachunki, m.in. za prąd.

Damian Lindner (Dyrektor ds. produktu, Energetyczne Centrum SA): To one pochłaniają ponad połowę naszych oszczędności. Dlatego już na etapie zakupu mieszkania lub domu warto rozważyć możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i paliwa gazowego. Taką umowę z nowym operatorem można zawrzeć od ręki, bez konieczności wymiany liczników, kucia ścian i prowadzenia nowych kabli. Zmiana dostawcy energii czy paliwa gazowego to często oszczędności dochodzące nawet do kilkudziesięciu procent w skali roku. Szukając oszczędności w domowym budżecie, warto więc sprawdzić aktualne cenniki i porównać oferty różnych sprzedawców.

Katarzyna Kujac: Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę z nowym sprzedawcą, który dostarczy nam prąd?

Damian Lindner: Na stawki za jednostkę energii, wysokość opłaty handlowej, okres, na który możemy podpisać umowę oraz dodatkowe gwarancje. Wielu sprzedawców daje klientom indywidualnym gwarancję ceny, która chroni przed podwyżkami. Możliwe jest na przykład obniżenie stawki za prąd już w trakcie trwania umowy, dzięki gwarancji niskiej ceny.

Katarzyna Kujac: Co to oznacza?

Damian Lindner: Że nawet w wypadku obniżek cen na rynku klient nic nie traci. Zmiana sprzedawcy gazu, podobnie jak energii elektrycznej, jest bezpłatna i nie wymaga wielu formalności. Cały proces zajmuje kilka tygodni. Część przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą gazu podpisuje z klientem umowę kompleksową na dostawę gazu. Klient będzie otrzymywał jedną fakturę, za faktyczne zużycie i usługę dystrybucji paliwa gazowego. Podpisanie umowy z nowym sprzedawcą nie wiąże się z przerwami w dostawie gazu lub koniecznością wymiany i instalacji.

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

849506_94458161

Eko-zwyczaje sposobem na oszczędzanie energii

27 października 2014 19:08

Wstępując na ścieżkę świadomego i ekologicznego życia, warto zacząć od zmian w najbliższym otoczeniu. Nie muszą to być żadne rewolucje, wystarczą drobne zmiany, dzięki którym przestawimy nasze domy i mieszkania na zielone tory. Przyjrzyjmy się zatem funkcjonowaniu gospodarstw domowych pod kątem minimalizacji zużycia prądu i zapotrzebowania na energię.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.