Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Niska emisja w uzdrowiskach – gorący temat

Niska emisja w uzdrowiskach - raport

Niska emisja w uzdrowiskach – gorący temat

Niska emisja w uzdrowiskach – gorący temat

Niska emisja staje się tematem coraz bardziej popularnym w mediach. To dobra wiadomość – im więcej się o tym mówi, tym więcej osób dostrzega zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Oby każdy wyciągnął słuszne wnioski.

Problemem zanieczyszczeń powietrza zajmuje się coraz więcej osób i organizacji. Duże poruszenie wywołał raport „(O)cena powietrza w Polsce przygotowany przez organizację ekologiczną ClientEarth. Raport przedstawiał alarmujące dane dotyczące jakości powietrza w Polsce.

„Ze wszystkich państw Unii Europejskiej Polska jest największym emitentem rakotwórczego benzo(a)pirenu, a pod względem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 gorzej wypada tylko Bułgaria. W ocenie jakości powietrza w strefach w Polsce za rok 2013, opracowanej przez Inspekcję Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy na zlecenie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska, najczęściej przekraczaną substancją był benzo(a)piren. Docelowe normy dla tej substancji zostały zachowane zaledwie w 4 strefach na 46 – mieście Toruń, Aglomeracji Lubelskiej oraz w strefie lubelskiej i podlaskiej. Pył zawieszony PM10 przekroczył dopuszczalny poziom w 36 strefach. W ponad połowie stref przekroczono dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM2,5” – czytamy w raporcie.

Najwięcej kontrowersji wzbudziło jednak podważenie przez autorów raportu zasadności pobierania opłat miejscowych i uzdrowiskowych w miejscach, w których przekraczane są normy dotyczące jakości powietrza. Raport ClientEarth ujawnił, że niska emisja w uzdrowiskach i miejscowościach wypoczynkowych jest problemem, dokładnie pokazał też nieprawidłowości związane z pobieraniem wszelkich opłat klimatycznych i przyznawaniem dotacji z budżetu państwa gminom uzdrowiskowym.

Temat niska emisja w uzdrowiskach i miejscowościach wypoczynkowych zrobił się głośny, a autorzy raportu mieli nadzieję, że zachęcą władze samorządowe i centralne do podjęcia zdecydowanych działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Niektórzy faktycznie podjęli natychmiastowe kroki.

Najgłośniejszym i najczęściej opisywanym w mediach przykładem jest inicjatywa radnych Suchej Beskidzkiej w województwie małopolskim. Smog i niska emisja są poważnym problemem wizerunkowym dla miejscowości, która do tej pory w dużej mierze żyła z turystów spragnionych czystego powietrza. Dlatego stację pomiarową w Suchej Beskidzkiej postanowiono – na mocy uchwały radnych – przenieść poza centrum miasta, co być może poprawi wyniki pomiarów.

W mediach wiele uwagi poświęcono również fragmentom raportu wskazującym, że niska emisja w uzdrowiskach jest sporym problemem. Wszystko wskazuje na to, że uzdrowiska wystąpią do sądu z pozwem zbiorowym przeciwko ClientEarth. Taki krok jest inicjatywą Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Prezes Stowarzyszenia, pełniący tez funkcję burmistrza Muszyny w województwie małopolskim, zapowiedział złożenie pozwu przez 36 gmin należących do Stowarzyszenia i domaganie się zaprzestania publikacji raportu oraz wielomilionowych odszkodowań za straty wizerunkowe. Samorządowcy twierdzą, że dane z raportu są nieścisłe, bo w wielu miejscach stacja pomiarowa jest zlokalizowana daleko od uzdrowiska albo nie mam jej wcale.

Straty wizerunkowe, o których mówią członkowie Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, z pewnością są – o wynikach raportu mówił cały kraj, szczególnie nośny zrobił się temat: niska emisja w uzdrowiskach. Autorzy raportu nie wycofują się jednak ze stwierdzeń zawartych w raporcie i zamierzają go dalej upubliczniać.

Raport organizacji ClientEarth przyniósł wiele dobrego. Nagłośnienie całej sprawy w mediach sprawiło, że więcej osób zaczęło interesować problemem, jakim jest niska emisja, smog i zagrożenia zdrowotne przez nie powodowane. Ogólnopolskie telewizje i gazety częściej poruszają temat jakości powietrza, nie traktując już go marginalnie. Niektóre wydawnictwa rozpoczęły specjalne cykle poświęcone zanieczyszczeniom powietrza. To bardzo pozytywne zmiany, dzięki którym systematycznie będzie rosła nasza świadomość. Na szczęście są już pierwsze jaskółki zmiany w podejściu do tego tematu, również wśród władz samorządowych. Przykładem może być gmina Kisielice, która dzięki rozwojowi instalacji odnawialnych źródeł energii stała się samowystarczalna energetycznie. Oby więcej takich miejsc!

 

fot. Roberto Verzo/CC BY 2.0

 
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

5726737993_5c0c7d3d9f_b

WHO: zanieczyszczenia powietrza głównym zagrożeniem dla ludzkości

26 czerwca 2015 10:18

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła 26 maja rezolucję dotyczącą wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Rezolucja ma na celu zmobilizowanie krajów członkowskich WHO do aktywnych działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.
Przechwytywanie

Jak przeciwdziałać niskiej emisji – Pytanie na śniadanie

4 listopada 2015 09:56

Pod koniec października nasi goście po raz kolejny wzięli udział w dwójkowym porannym programie Pytanie na śniadanie, w którym opowiadali, jak przeciwdziałać niskiej emisji.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.