Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie

Zanieczyszczenia powietrza problemem całego świata

Najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie

Najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie

Problem, jakim są zanieczyszczenia powietrza, w tym niska emisja, zwykle kojarzy się nam z trudnym klimatem i biedą – bo przecież zimno i brak środków finansowych to główne powody, dla których w piecach palone są niskiej jakości węgiel czy śmieci. Skąd zatem smog w stolicy światowego przemysły filmowego Los Angeles? Albo w bogatym Londynie? Powietrze złej jakości to problem spotykany na całym świecie.

Zanieczyszczenia powietrza i problemy z z nimi związane w Londynie i Los Angeles znalazły swoje odbicie w nazwach różnych rodzajów smogu. Smog londyński, zwany także kwaśnym, składa się m.in. z dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, pyłów i sadzy. Występuje w okresach zimowych, od listopada do stycznia w umiarkowanych strefach klimatycznych. Smog typu londyńskiego powoduje znaczne ograniczenie widoczności, duszności i podrażnienia skóry. Nazwa pochodzi od tragicznych wydarzeń w stolicy Zjednoczonego Królestwa, jakie miały miejsce w roku 1952. W ciągu kilku dni (5-9 grudnia) smog pochodzący z fabrycznych i domowych kominów oraz spalin samochodowych zabił kilka tysięcy mieszkańców Londynu. Powodem zgonów była przede wszystkim niewydolność płuc. Dzięki tej tragedii udało się jednak uchwalić ustawę o czystym powietrzu, dzięki czemu w Wielkiej Brytanii zaczęto walczyć z zanieczyszczeniami powietrza.

Inne wielkie miasto – Los Angeles – charakteryzuje się smogiem powstającym w słoneczne dni przy sporym natężeniu ruchu drogowego. Nazywany jest on smogiem typu Los Angeles lub fotochemicznym. Spaliny samochodowe wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym, czego efektem jest powstanie „złego” ozonu, powodującego trudności w oddychaniu i podrażnienie oczu. Optycznie nad miastem tworzy się brudna mgła. Smog typu LA występuje od czerwca do września, przy temperaturze od 25 do 35 st. C i słabym wietrze.

Zanieczyszczenia powietrza w Londynie i Los Angeles zapisały się w nazewnictwie, jednak obecnie są miejsca na świecie, gdzie problem z jakością powietrza jest dużo większy.

Za jedno z najgorszych do życia miejsc na świecie uchodzi miasto Linfen w Chinach. W 2006 roku Światowy Bank przyznał miastu niechlubne pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Ziemi. Smog jest tu tak gęsty, że widoczność bywa ograniczona do kilku metrów. Linfen leży w prowincji Shanxi – głównego regionu wydobycia węgla kamiennego w Chinach. Efekty uboczne dynamicznego rozwoju przemysłu wydobywczego, czyli ogromne zanieczyszczenia powietrza, wdychają codziennie mieszkańcy. W powietrzu unosi się pył węglowy, a mieszkańcy masowo chorują na niewydolność układu oddechowego. Problem zanieczyszczeń wydobywających się z domowych i fabrycznych kominów stał się tak poważny, że w trosce o zdrowie mieszkańców i ochronę Środowiska władze zdecydowały się na zamknięcie części z kopalń i fabryk, w centralnym ogrzewaniu węgiel zastąpiono gazem. Stan powietrza trochę się poprawił, ale smog wciąż straszy przyjezdnych. Mieszkańcy niestety dawno się do niego przyzwyczaili.

Zanieczyszczenia powietrza to zresztą jedna z pierwszych rzeczy, która kojarzy się z Chinami. Smog stał się stałym elementem krajobrazu Pekinu. Niska emisja pochodzi z domowych kominów – tu też palenie słabej jakości węglem jest popularne, liczne samochody emitują masę spalin, do tego brak wiatru i opadów powoduje, że zanieczyszczenia wciąż unoszą się w powietrzu. Władze walczą z emisjami zanieczyszczeń na różne sposoby, zdarza się, że zamykane są autostrady, mieszkańcy są ostrzegani, by ograniczyć wychodzenie z domu, a jeśli jest taka konieczność, powinni zakładać specjalne maski ochronne. Rolnicy mają zakaz palenia suchych liści, a osoby i przedsiębiorstwa, których działanie powoduje zanieczyszczenie powietrza, mogą liczyć się z surowymi finansowymi karami, a nawet procesami sądowymi.

Irański Ahwaz to kolejne miasto, którego lepiej unikać w zagranicznych wojażach. Zanieczyszczenia powietrza przybierają tu barwę pomarańczową – takie zabarwienie ma duszący smog, widoczna oznaka bardzo złej jakości powietrza powodującego u mieszkańców duszności, choroby układu oddechowego i nowotwory. Poziom stężenia pyłu zawieszonego PM10 wynosi średnio 372 ug/m3 – wynika z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Warto podkreślić, że WHO za maksymalny dopuszczalny dla zdrowia poziom zanieczyszczenia powietrza uznaje 20 ug/m3.

Niewiele lepiej sytuacja wygląda w stolicy Mongolii Ułan Bator. Trudne warunki pogodowe powodują, że mieszkańcy często dogrzewają się węglem i drewnem. Niska emisja z kominów powoduje smog, który pogrąża miasto każdej zimy.

Dynamiczny rozwój gospodarczy i szybka urbanizacja, a w efekcie zanieczyszczenia powietrza, stały się natomiast przekleństwem dla New Delhi w Indiach. Mieszkańcy (w całej aglomeracji jest ich ponad 22 mln) duszą się od smogu tworzonego przez spaliny samochodowe, dymu z kominów przemysłowych i pyłu napływającego z pustyń. Duży udział w powstawaniu zanieczyszczeń mają tu elektrownie spalające węgiel.

To tylko kilka przykładów metropolii, gdzie zanieczyszczenia powietrza takie jak niska emisja, smog i trująca emisja przemysłowa, są poważnym problemem. O wiele łatwiej, bo krócej, wymienić jest miasta, które mogą poszczycić się wyjątkowo czystym powietrzem. W rankingu na najczystsze miasta WHO przodują miejscowości w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – zajmują one pierwsze 50 miejsc! Na pierwszej pozycji uplasowało się kanadyjskie Whitehouse. Na 51 miejscu znalazło się australijskie Springwood. W Europie najczystszą stolicą jest estoński Tallin, który zajął 85 pozycję. Pierwszym z polskich miast w tym rankingu jest Gdańsk. Z kolei według Ministerstwa Środowiska najczystszym polskim miastem jest Koszalin, zaraz po nim Szczecin i Trójmiasto.

 

fot. Ray_from_LA/CC BY 2.0

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

4331676192_cb7d07e803_z

Niska emisja i smog – czyli powietrze nie zawsze zdrowe

11 września 2014 21:26

Smog – to słowo jest znane zapewne każdemu z nas. Nie każdy jednak wie, że konsekwencją tego zjawiska jest nie tylko „brudna” mgła i osłabiona widoczność, ale także – a raczej przede wszystkim – szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.
349912280_7bb3d24ab1_z

Smog, czyli do czego prowadzi niska emisja

27 października 2014 19:19

Smog – to słowo jest znane zapewne każdemu z nas. Nie każdy jednak wie, że konsekwencją tego zjawiska jest nie tylko „brudna” mgła i osłabiona widoczność, ale także – a raczej przede wszystkim – szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.