Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Fotoblogi
Ekologiczne gotowanie, co to oznacza?

Ekologiczne gotowanie, co to oznacza?

Ekologiczne gotowanie, czyli jak w mojej kuchni dbam o środowisko

Przede wszystkim zakupiłam droższe, ale dobre jakościowo garnki, w których gotowanie trwa krócej.
Po drugie średnica płomienia powinna być nieznacznie niższa niż średnica garnka. Zbyt duży płomień to nie tylko problem z opalaniem boków naczynia, których ciężko się pozbyć, ale również niepotrzebne rozpraszanie ciepła w powietrzu, a więc niepotrzebna strata energii.

Po zagotowaniu potrawy zmniejszam płomień, gdyż gorąca potrawa nie potrzebuje już tyle energii do gotowania.
Kolejną równie prostą zasadą jest przykrywanie garnków podczas gotowania. Nie użycie pokrywki powoduję, nawet 30% stratę ciepła. Czas gotowania więc się wydłuża. Ciepłe powietrze jest lżejsze co sprawia, iż ucieka ono do góry. Jeśli nie ma takiej potrzeby nie powinniśmy odkrywać pokrywki bądź otwierać drzwiczek piekarnika, gdyż wydłuża to proces przygotowania potrawy, zwiększając tym samym zużycie gazu i energii.

Dokładnie myję garnki i patelnie ze zbierającego się na zewnętrznej stronie naczynia czarnego osadu. Taki osad stanowi niepotrzebną powłokę, która zwiększa zużycie energii.

Prócz czyszczenia garnków należy pamiętać o samych palnikach. Po każdym gotowaniu myję dokładnie je myję, gdyż zabrudzenia utrudniają przepływ gazu – wtedy zużywamy go więcej.

Tak proste zasady, których przestrzeganie nie powinno nikomu sprawić problemu, mogą się przyczynić do szybszego przygotowania potrwa, a co się z tym wiąże mniejszym zużyciem energii i ochroną środowiska.

Powiązane artykuły

1236732_69533912

Zielony transport, czyli jak podróżować ekologicznie

31 sierpnia 2014 19:50

Zanieczyszczenia powietrza są coraz większym problemem polskich miast. Każdy z nas może zrobić coś, by je ograniczyć, na przykład przesiąść się z samochodu do autobusu albo – jeszcze lepiej – na rower. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez czterech kółek, producenci samochodów mają w swojej ofercie auta elektryczne i hybrydowe. Transport może być
1098140_37167956

Ogrzewanie – jakie wybrać, by było zdrowo i ekologicznie?

21 września 2014 19:49

Powoli, ale nieuchronnie zbliża się zima, czyli okres, w którym każdy chce mieć w domu jak najcieplej. Jak to zrobić, że było i zdrowo, i ekologicznie? Sposobów jest kilka. Wprawdzie wcielenie ich w życie wiąże się z kosztami, lecz nie będzie to tylko wydatek na remont. Dobre ogrzewanie to przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie

Dodaj fotobloga

Wyślij zdjęcie

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.