Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności
Zamknij
Facebook
Google Plus
Youtube
RSS
WAŻNA MISJA ZDROWA EMISJA
Aktualności
Jak budować ekodomy

Dom energooszczędny, pasywny, plusenergetyczny

Jak budować ekodomy

Jak budować ekodomy

Jeśli nasz dom ma być przyjazny dla środowiska, warto poznać dostępne rozwiązania. Przedstawiamy podstawowe różnice między domem energooszczędnym, pasywnym i plus energetycznym

Decydując się na projekt i budowę domu lub jego zakup, warto poznać parametry, które wpłyną na przyszłe rachunki za prąd i ogrzewanie. To niezwykle ważne, zwłaszcza przy wieloletniej eksploatacji domu. Warto rozważyć projekt, jakim jest na przykład dom energooszczędny.

Dom energooszczędny

Można powiedzieć, że najlepsza energia to ta, której w ogóle nie wykorzystamy. Dlatego, jak sama nazwa wskazuje, dom energooszczędny przyczynia się do oszczędności przy wykorzystaniu zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej. Charakteryzują go: dobra izolacja przegród zewnętrznych, okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w domu, wentylacja mechaniczna z rekuperacją (jest zalecana, choć niewymagana dla osiągnięcia standardu energooszczędnego), zredukowane mostki cieplne, szczelność i dobra termoizolacja.

Dom energooszczędny może być ogrzewany przez pompę ciepła i kolektory słoneczne. Wybierając ogrzewanie dla takiego domy, warto rozważyć jego wpływ na środowisko, aby wyeliminować lub do minimum ograniczyć emisję szkodliwych pyłów i gazów. Warto zainteresować się takimi programami jak BOŚ EkoSystem BOŚ Banku. Oferuje on połączenie kolektorów słonecznych, modułu fotowoltaicznego, pompy ciepła i zespołu urządzeń do kotłowni. W cenie takiego systemu zawarta jest już jego dostawa i montaż.

Dom pasywny

Budynek pasywny musi spełniać jeszcze wyższe wymagania niż dom energooszczędny. Jego projekt i potrzebne do budowy materiały wymagają dokładnego dobrania i zaplanowania. Taki budynek wyróżniają przede wszystkim szczelne ściany z odpowiednią izolacją cieplną, superszczelne okna, wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperacją i wymiennikiem ciepła (odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza wentylacyjnego), dużo przeszkleń na południowej stronie budynku, bardzo często wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce czy wiatr.

Dom pasywny zwykle nie ma piwnicy, a jego bryła jest zwarta, pozbawiona załamań, wykuszy, kolumn i tym podobnych ozdobników. To, że dom jest pasywny, możemy potwierdzić odpowiednim certyfikatem. Najbardziej prestiżowym dokumentem jest potwierdzenie wydane przez niemiecki Passivhaus Institut z Darmstadt. To niezależna instytucja, która zajmuje się upowszechnianiem wysokich standardów w budownictwie pasywnym. W Polsce certyfikaty dla domów pasywnych, komponentów i urządzeń nadających się do wykorzystania w budownictwie pasywnym wydaje m.in. Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Guntera Schlagowskiego, który jest jedyną w Polsce jednostką akredytowaną przez Passivhaus Institut.

Dom plusenergetyczny

Budynek plusenergetyczny nie tylko pochłania energię, ale także ją wytwarza. Nadwyżka jest odprowadzana do sieci elektroenergetycznej, na czym mieszkańcy domu mogą zarabiać. Dom plusenergetyczny charakteryzuje się podobnymi cechami i standardem technicznym jak dom pasywny (inaczej mówiąc, podstawą do stworzenia budynku plusenergetycznego jest konstrukcja pasywna).

Konsumenta, który produkuje energię elektryczną z mikroinstalacji, zużywa ją na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedaje, nazywamy prosumentem. Obecnie produkowanie energii z rozproszonych, odnawialnych źródeł energii przez prosumentów jest dofinansowywane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Prosument”. Dopłaty obejmują zakup i montaż instalacji do produkcji energii elektrycznej lub ciepła i energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych oraz wymianę istniejących instalacji na bardziej efektywne.

Dom energooszczędny, pasywny czy plusenergetyczny ma wiele zalet, przemawia za nim kalkulacja ekonomiczna, zdrowie mieszkańców, dbałość o środowisko i duży komfort użytkowania. Dlatego takich budynków powstaje coraz więcej, zwłaszcza w Europie Zachodniej. Ta moda dociera także do Polski. Na przełomie marca i kwietnia 2012 roku firma BIOSTAT na zlecenie NFOŚiGW wykonałą badanie zainteresowania dopłatami do kredytów bankowych na energooszczędne domy i mieszkania. Co trzeci respondent był zainteresowany inwestycją w dom pasywny przy dopłacie w wysokości 40 tys. zł brutto, a co piętnasty zainwestowałby w mieszkanie w budynku o standardzie pasywnym, gdyby dostał dopłatę w wysokości 15 tys. zł. To bardzo pozytywne wyniki pokazujące, że Polacy chcą mieszkać zdrowiej i ekologiczniej.

 

fot. freeimages.com

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Moda na zdrowie. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane artykuły

1389529_55667091

Własny energooszczędny dom

28 listopada 2014 08:58

Jak się mieszka w budynku energooszczędnym? Czy naprawdę jest taniej niż w tradycyjnym? Te pytania zadaliśmy naszej czytelniczce Agnieszce Rup-Wasilewskiej, właścicielce energooszczędnego domu, znajdującego się pod Warszawą, przy budowie, którego zwrócono uwagę na problem niskiej emisji.
1108078_77783150

Skąd wziąć pieniądze na zielony dom

6 października 2014 16:55

Wielu z nas uważa projekty domów energooszczędnych czy pasywnych za interesujące, ale większość z nas uważa, że budowa takiego domu jest droższa od tradycyjnego. Skąd wziąć na to fundusze? Można postarać się o dofinansowanie.

Projekt Ważna Misja zdrowa Emisja jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.